Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Przyszłość Agencji?

Czy w związku z planami konsolidacji ARiMR i ARR rozważana jest możliwość przeniesienia siedziby głównej Podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Łomży do Białegostoku? To pytanie stawia sobie wielu i to nie tylko pracownicy agencji. - Słyszałem, ale wyrażam nadzieje, że do tego nie dojdzie – mówi Józef Mioduszewski, były poseł PSL. To on przed laty doprowadził do przeprowadzki siedziby wojewódzkiej ARiMR do Łomży. - Przy dotychczasowej praktyce władz to się okaże, że wszelkie sprzeciwy są niezasadne, ale mam nadzieję i polegam na słowie posła Lecha Kołakowskiego, którego o to zapytałem, a on odpowiedział, że to plotka i nierealne – mówi Mioduszewski.

ARiMR powstała w 1994 r., ale dopiero na początku 2000 roku zaczęła tworzyć swoje oddziały regionalne we wszystkich województwach. Początkowo główna siedziba Podlaskiego OR znajdowała się w Białymstoku, ale „oficjalnie” wobec problemów ze znalezieniem odpowiednich pomieszczeń na biuro w stolicy województwa, siedzibę „OR10”, przeniesiono do Łomży, do budynku po byłym urzędzie wojewódzkim, w Białymstoku pozostawiając tzw. Biuro Wsparcia Inwestycyjnego. Uroczyste otwarcie łomżyńskiego Oddziału ARiMR odbyło się 26 września 2003 roku, a rok później (18 października 2004r.) w obecności ówczesnego  Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, zainaugurowano tu ogólnopolską wypłatę dopłat bezpośrednich do gruntów.
Dziś w podlaskim oddziale ARiMR pracuje ponad 700 osób z tego ponad 200 w biurowcu przy Nowej 2 w Łomży.

Za wcześnie?
Czy w związku z planami konsolidacji ARiMR i ARR rozważana jest możliwość przeniesienia siedzib niektórych oddziałów regionalnych ARiMR - np. Podlaskiego z Łomży do Białegostoku? - pytaliśmy w ministerstwie rolnictwa, którym kieruje Krzysztof Jurgiel z Białegostoku.
- Obecnie prowadzone prace dotyczą rozwiązań systemowych, nie ilości i siedzib placówek terenowych – odpowiada Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  
Przekazuje ona, że przygotowywany projekt połączenia agencji „ma zapewnić poprawę efektywności działania, co pozwoli na wprowadzenie uproszczeń dla beneficjentów”.
Ta odpowiedź nie uspokaja pracowników, którzy przypominają, że przed groźbą przeniesienia siedziby ARiMR z Łomży przestrzegał jesienią ubiegłego roku ówczesny dyrektor oddziału Stefan Krajewski. Jego obawy były związane z likwidacją parkingu przed biurowcem przy ul. Nowej 2, po tym jak spadkobiercy dawnych właścicieli działek, po sądowym ich odzyskaniu, zagrodzili wjazd na parking i wygrodzili znaczną jego część.
- „Może to zmusić Agencję do poszukiwania nowej siedziby” poza Łomżą – przestrzegał dyrektor Krajewski, apelując do prezydenta miasta o uregulowanie z właścicielami ziemi sprawy udostępnienia parkingu dla petentów ARiMR.
Mimo upływu ponad pół roku sprawa ta tylko częściowo została rozwiązana, gdy miasto wykupiło od spadkobierców dwie działki przy dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego w związku z jej remontem na potrzeby Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej, która teraz ma tu swą siedzibę.

Stara historia
Pomysł połączenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego nie jest nowy. Jeszcze w 2012 roku zapowiadał to ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL. Już wówczas w Łomży obawiano się, że po połączeniu „łomżyńskiego” ARiMR i „białostockiej” ARR nowa centrala trafi do stolicy województwa. Takie były np. zakusy ówczesnych władz wojewódzkich, gdy w 2011 roku ministerstwo edukacji proponowało utworzenie Regionalnych Ośrodków Jakości Edukacji z połączenia Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, z których jedna z ośmiu w Polsce znajduje się w Łomży, z wojewódzkimi Kuratoriami Oświaty. Ówczesny wojewoda Maciej Żywno przekonywał, że „w Białymstoku krzyżują się wszystkie najważniejsze połączenia komunikacyjne - zarówno drogowe, jak i kolejowe” i tam też jest „właściwa baza lokalowa”. Przestrzegał też, że „ewentualne umiejscowienie Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Łomży spowoduje znaczne utrudnienie w dotarciu do niego interesantów z powiatów wschodnich oraz południowych naszego regionu”.

Aby przeprowadzić połączenie obu  rolniczych Agencji konieczne jest podjęcie przez Sejm nowej ustawy. Decyzja o tym czy wojewódzka centrala ARiMR nadal będzie w Łomży zapadnia więc przy ul. Wiejskiej w Warszawie.


230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę