Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

e-Zdrowie zaczęło działać

Kosztował niemal 60 milionów złotych. Zbudowany w ramach unijnego projektu Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie został uruchomiony. System na chwilę obecną obejmuje swoim zasięgiem 27 zintegrowanych podmiotów leczniczych i pozwala na rejestrację do kilkuset poradni w szpitalach. Jedynym warunkiem korzystania z elektronicznej rejestracji jest założenie konta na Portalu Pacjenta.

Projekt unijny realizowany był w partnerstwie 26 podmiotów leczniczych z terenu województwa podlaskiego, 10 powiatów oraz Województwa Podlaskiego występującego w roli Lidera. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 58,5 mln zł. Główną ideą przyświecającą jego przygotowaniu było między innymi: usprawnienie komunikacji pomiędzy pacjentem a podmiotem leczniczym, umożliwienie elektronicznej rejestracji do poradni, i możliwość dostępu przez Internet pacjenta do swojej dokumentacji medycznej.
Jak poinformował Urząd Marszałkowski założenia zostały osiągnięte i w chwili obecnej mieszkańcy województwa mogą wykorzystywać funkcjonalności systemu. System nie jest działaniem komercyjnym, a jego wykorzystanie jest całkowicie nieodpłatne.
Dla potencjalnych pacjentów 27 poradni w szpitalach z terenu województwa podlaskiego oznacza to przede wszystkim:

 • możliwość zarejestrowania się przez Internet do większości poradni specjalistycznych w szpitalach województwa podlaskiego,
 • wygodny wybór terminów wizyt oraz zarządzanie nimi,
 • możliwość wyszukania wybranego lekarza,
 • dostęp do własnej dokumentacji medycznej przez Internet,
 • uzupełnianie dokumentacji medycznej o prywatne badania, wyniki itp.,
 • możliwość wygodnego wydruku posiadanej na koncie dokumentacji medycznej,
 • możliwość udostępnienia dokumentacji medycznej wybranemu lekarzowi,
 • dostęp do aktualności, nowości, programów profilaktycznych prowadzonych przez podmioty lecznicze województwa podlaskiego na jednym Portalu Pacjenta,
 • dostęp do danych kontaktowych większości szpitali z terenu województwa.

Jak działa Portal Pacjenta? Kolejne kroki:
1. Użytkownik zakłada konto na Portalu Pacjenta
2. Rejestruje się za pomocą swojego konta na wizytę w poradni specjalistycznej.
3. Może udostępnić swoją elektroniczną dokumentację medyczną na Portalu Pacjenta wybranemu lekarzowi, niezależnie od podmiotu leczniczego, w którym on pracuje (dotyczy to podmiotów, które są zintegrowane w Portalu Pacjenta). Uprawnienia do dokumentacji użytkownik może też nadawać bezpośrednio podczas rejestracji na wizytę lub w dowolnym innym czasie na swoim koncie na Portalu Pacjenta.
4. W poradni/rejestracji podmiotu leczniczego Pacjent:
a. prosi o aktywację konta: podaje swój login i okazuje dowód osobisty. Od pracownika podmiotu leczniczego otrzymuje kod PIN do aktywacji konta.
b. wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych, w tym danych o stanie zdrowia na poziomie regionalnym. Taka zgoda musi zostać wyrażona w każdym z podmiotów, w którym będzie wytworzona elektroniczna dokumentacja medyczna.
5. Podczas wizyty, lekarz wprowadza do systemu szpitalnego informacje dot. zdrowia Pacjenta. Będą one widoczne na koncie na Portalu Pacjenta po zakończeniu wizyty, jeśli Pacjent wyraził zgodę na przetwarzanie danych osobowych, w tym danych o stanie zdrowia na poziomie regionalnym Podlaskiego Systemu Informacyjnego e-Zdrowie.
6. Po zalogowaniu się na konto na Portalu Pacjenta, w sekcji Aktywacja konta, Użytkownik wprowadza otrzymany PIN i uzyskuje dostęp do pełnej wersji systemu.
7. Użytkownik logując się na swoje aktywowane konto w Portalu Pacjenta ma możliwość:
a. przeglądania swojej dokumentacji medycznej wytworzonej podczas wizyty. Wgląd do dokumentacji jest możliwy dopiero po aktywowaniu swojego konta w podmiocie leczniczym.
b. dodawania własnych wyników badań i dokumentacji z innych podmiotów leczniczych. Będą one posiadały adnotację, iż jest to dokumentacja załączona przez użytkownika.
c. rejestrowania swoich parametrów życiowych
d. wydruku swojej dokumentacji medycznej.

 

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę