wtorek, 12 grudnia 2017 napisz DONOS@

Narew powyżej 100 cm

W lipcu w okolicach Łomży spada średnio ok. 65 litrów deszczu na metr kwadratowy. Ta norma w tym roku została wyrobiona w ciągu ostatniego tygodnia. Opady deszczu jakie przez kilka ostatnich dni występowały nad regionem spowodowały, że poziom wody w Narwi szybko rośnie. W ciągu dwóch dni w okolicach Łomży Narew podniosła się o 20 cm. Dziś rano na elektronicznym wodowskazie było 106 cm.

Taki poziom wody w rzece był na początku czerwca, ale wówczas wody szybko ubywało, po suchym i ciepłym maju. Wydawało się nawet, że rzeka w tym roku może pobić ubiegłoroczny rekord płytkości - sierpniu 2015 roku poziom Narwi w okolicach Łomży spadł do 64 cm i był to najniższy odczyt od czasów wprowadzenia regularnych pomiarów rzeki.
W czerwcu rzeka spadła do ok. 80 cm, ale lipcowe opady, które są znacznie powyżej normy odwróciły tę tendencję. Od środowego poranka Narew w okolicach Łomży szybko zaczęła rosnąć podnosząc lustro wody o 10 cm na dobę. Na wyższych odcinkach rzeki wzrost jest jeszcze większy. W Wiźnie poziom Narwi wyraźnie zaczął podnosić się we wtorek, i do dziś urósł o ok. pół metra – ze 152 cm we wtorek w południe do 200 cm dziś rano.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0