Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kompostownię w Czartorii zbudujemy na kredyt

Potwierdzają się informacje o budowie za pieniądze z pożyczki nowej kompostowni na terenie wysypiska śmieci w Miastkowie. Grzegorz Daniluk z ratusza potwierdza, że prezydent Łomży wyraził zgodę na zaciągniecie przez miejską spółkę Zakład Gospodarowania Odpadam (ZGO) pożyczki w wysokości 4 milionów złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę kompostowni w Czartorii. Wcześniej, na wniosek prezydenta, z budżetu miasta usunięto tę inwestycję.

ZGO prowadzi miejskie wysypisko śmieci w Czartorii pod Miastkowem, gdzie za ponad 37 mln zł, przy wsparciu w połowie unijną dotacją, zbudowano Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, będący tzw. Regionalną instalacją przetwarzania odpadów komunalnych. Niestety jak się okazało kompostownia zbudowana w ramach tego projektu nie spełnia wymogów zmienionej międzyczasie ustawy o ochronie środowiska. 
- „W przypadku nie dostosowania do końca 2015 roku Zakład w Czartorii wybudowany w ramach Projektu może utracić miano Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, a co za tym idzie mogą wystąpić trudności w utrzymaniu założonego efektu ekologicznego. Może to skutkować zwrotem dofinansowania” - ostrzegał w połowie sierpnia ubiegłego roku wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki. 
Na inwestycję w ubiegłorocznym budżecie miasta zapisano blisko 10 milionów złotych, a ich źródłem miała być unijna dotacja. Niestety miastu dotacji nie udało się pozyskać, a inwestycję, której projekt zmieniono znacznie ograniczając koszty w budżecie miasta przesunięto na ten rok.  
Pod koniec maja, na wniosek prezydenta – wobec braku szans na pozyskanie dotacji na budowę kompostowni - radni inwestycję wykreślili z budżetu miasta. 
Zadanie, którego przewidywany koszt  sięga 5,4 mln zł spadło w całości na barki miejskiej spółki ZGO. Aby móc je zrealizować spółka musi zaciągnąć kredyt. O ile w przypadku miasta zgodę na to muszą wyrazić radni to w przypadku miejskich spółek wystarczy sam prezydent. I jak potwierdza nasze informacje Grzegorz Daniluk z ratusza prezydent Mariusz Chrzanowski „wykonując przysługujące Miastu Łomża obowiązki właściciela udzielił zgody na zaciągnięcie przez Zakład Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. w Łomży pożyczki do wysokości 4 000 000,00 zł. Pożyczkę tą spółka zaciągnie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na budowę kompostowni w RIPOK Czartoria, dzięki czemu możliwe będzie dostosowanie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czartorii do określonych przepisami prawa wymogów. 

Konieczność zaciągnięcia pożyczki na budowę nowej kompostowni na wysypisku śmieci zwiększy koszty funkcjonowania miejskiej spółki, która w ubiegłym roku miała ponad 760 tysięcy złotych strat, także w tym roku, mimo podwyżki cennika przyjęć śmieci – według nieoficjalnych informacji – wciąż się nie bilansuje. To może oznaczać, że niebawem mieszkańców Łomży i okolicznych gmin może czekać kolejne podwyżka „podatku śmieciowego”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę