Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Krajobraz po burzy

Ponad 30 interwencji mieli wczoraj strażacy z Łomży i okolicy. Większość dotyczyła usuwania skutków przedwieczornej nawałnicy. Silny wiatr, którego podmuchy przekraczały 12 metrów na sekundę zniszczył lub uszkodził cztery budynki w okolicach Łomży i powalił lub połamał 24 drzewa. W jednym przypadku drzewo spadło na samochód. W Giełczynie i Siemieniu nawałnicy towarzyszyło silne gradobicie (zobacz wideo). Grad miał wielkość złotówek. Na szczęście ludzie w tych zdarzeniach nie ucierpieli.

Nawałnica nad Łomżą przeszła około godz. 18., ale skutki jej zniszczeń strażacy usuwali do godziny 22. Jak informuje brygadier Grzegorz Wilczyński, zastępca komendanta miejskiego PSP w Łomży, najwięcej wezwań było z miasta Łomża i gminy Łomża – po 7. Największe zniszczenia są w okolicach miasta, gdzie wiatr zniszczył lub uszkodził cztery budynku gospodarcze. W Siemieniu silny podmuch wiatru doszczętnie zniszczył drewnianą stodołę, która przewróciła się na pobliską drogę. W Kotach przewróciła się ściana boczna murowanej stodoły. Strażacy podparli dach, ale nadzór budowlany ma określić, czy undynek nadaje się do remontu. We wsi Wszerzecz w gminie Śniadowo wiatr zerwał blaszany dach budynku o powierzchni około 400m2.  Tu strażakom akcje utrudniała linia energetyczna, która spadła na metalowa konstrukcję dachu. Dopiero po odłączeniu prądu przez elektryków można było zabezpieczać budynek i znajdujące się wewnątrz mienie gospodarza.    
Poza wezwaniami do uszkodzeń spowodowanych wiatrem strażacy wzywani byli także do zalanych przez wodę pomieszczeń i budynków. Takich zgłoszeń odebrano cztery z Podgórza, Szczepankowa i Łomży.

Niszczycielskie gradobicie
- Najpierw spadł delikatny deszcz który trwał tak z minutę może dwie, później zaczął padać delikatny – też z minutę, a potem zaczęło się coś strasznego – opowiada rolnik z podłomżyńskiego Giełczyna. - Grad miał wielkość złotówek i był tak gesty, że prawie całe podwórze zrobiło się białe. 
Kilkuminutowa nawałnica spowodowała ogromne straty w uprawach
-  To szło takim pasem przez Konarzyce, Giełczyn, Siemień, Rybno i Pogórze. Mój ojciec mówi, że jak długo żyje to czegoś takiego jeszcze nie widział – mówi rolnik.

Dziś nawałnica może się powtórzyć. Synoptycy wieczorem i nocą zapowiadają możliwość wystąpienia burz, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów lokalnie do 30 mm. Wiatr w czasie burz może osiągać porywach do 70 km/h.

210510110729.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę