Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Park JP II przed Światowymi Dniami Młodzieży

- Dobiegają końca prace dodatkowe, związane z realizacją budżetu obywatelskiego na kwotę 99 tys. 320 zł: skwer z osiedla Górka Zawadzka w okolicy ulicy Bolesława Prusa i Władysława Reymonta ma połączyć się z alejkami Parku Jana Pawła II – opowiada o pracach Marek Olbryś, dyrektor MPGKiM w Łomży. Jego pracownicy, już wcześniej na zlecenie z miasta za 1 mln 100 tys. zł zrealizowali pierwszy etap rewitalizacji parku, który - jak szacuje Grzegorz Daniluk z ratusza – stanowi ok. 40 procent całej inwestycji. Co dalej z ambitnym przedsięwzięciem? Park czeka na nasadzenia drzew, krzewów, bylin i kwiatów. Przed Festiwalem Narodów, który w ramach przygotowania do krakowskich Światowych Dni Młodzieży w Łomży odbędzie się 23. lipca, przy nowych alejkach pojawiły się tymczasowe ławki, ale na specjalnych wielkich marmurowych płytach w „Ogrodzie Papieskim” już nikt nie zdąży wykuć myśli świętego Jana Pawła II.

Podinspektor Grzegorz Daniluk z Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Łomży informuje, że „miasto przygotowuje wniosek aplikacyjny o pozyskanie zewnętrznych środków finansowych w ramach Działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin złożenia wniosku to 30. września. Dofinansowaniu ma podlegać cały zakres projektu na następujących zasadach: dofinansowanie – 85 procent kosztów kwalifikowanych, a udział infrastruktury dodatkowej, poza zielenią, to jest: alejki, place zabaw, toalety, ławki nie może wynieść więcej niż 30 procent kosztów kwalifikowanych. - Wartość projektu jest na etapie ustalania – przyznaje. - Kwota 233 tys. zł została zabezpieczona w tegorocznym budżecie miasta, bez tego nie moglibyśmy ubiegać się o dofinansowanie na dalsze prace inwestycyjne. 1 milion 207 tys. zł planujemy pozyskać z dofinansowania unijnego. Trudno mówić o konkretnym terminie zakończenia prac. Dalsze inwestycje rozpoczną się, jeżeli przyznane zostanie dofinansowanie. Wówczas zostanie opracowany cały harmonogram, będzie wiadomo, kiedy prace zostaną zakończone.

Ławeczki tymczasowe, płyty do wykucia
- My chyba nie będziemy tego robić, bo wtedy brakowało czasu na ogłaszanie przetargu i można było prace sfinansować ze środków niewygasłych... – zastanawia się dyrektor Marek Olbryś, kiedy pytamy o wykonawcę kolejnych prac wokół i wśród „kosmicznych kręgów” na błoniach naprzeciw ołtarza papieskiego przed kościołem Miłosierdzia Bożego - mowa o koncepcji projektantów, którzy zadysponowali ułożenie centrycznie trzech olbrzymich betonowych kół. Na razie są z trawnikami w środku, z czasem mają tam pojawić się nasadzenia roślin... wymagających także podlewania. Projektanci z Warszawy nie skonsultowali jednak ze specjalistami od zieleni w Łomży, jak uchronić przed suszą rozległe połacie terenów zielonych - ponad 2 hektary. W celu dopasowania istniejącej zieleni do wymogów planu stołecznych architektów – jak precyzuje dyrektor - „przesadzonych zostało łącznie 87 drzew. W tej chwili możemy stwierdzić, że 3 z nich są w gorszym stanie, naruszony został ich system korzenny. Ale, aby ocenić, czy całe przedsięwzięcie „zdało egzamin”, potrzeba czasu. Musi zakończyć się najpierw okres wegetacji roślin”. 
Dyrektor Marek Olbryś wyklucza, aby tak duży teren podlewać „z beczki”. Jednocześnie uspokaja: „MPWiK ma sprawdzić drożność przewodów wodociągowych”, co da możliwość instalacji studni wodomierzowej i wpięcie się do systemu nawadniania. - To jeszcze można by zrobić – twierdzi. - Cienkie przewody, lekko zakopane. Na zimę się zakręca, przewody przedmucha, woda nie zamarza.
Tymczasem w celu zatrzymania wilgoci przesadzone drzewa podlewa się wodą z dodatkiem żelu na bazie naturalnych środków: żel wchłania wilgoć i dłużej utrzymuje się przy korzeniach. - Czekamy, co dalej... - podsumowuje i odnosi się to zarówno do dalszych prac nad realizacją koncepcji parku, jak i niepewnej aury. 
Jedna osoba z Zakładu Zieleni Miejskiej czuwa nad stanem parku i trawy, aby się wzmocniła przed przyjazdem gości na diecezjalne Światowe Dni Młodzieży do Łomży przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Zamontowano tymczasowo 25 ławeczek, które później mają być przeniesione, gdyż projektanci widzą w oryginalnym parku ponad 50 ładniejszych i droższych.    
- Czy może pan coś słyszał o losie 24 płyt granitowych z myślami Jana Pawła II do parku? One są gdzieś spisane? Zostaną wykute na Światowe Dni Młodzieży wszystkie czy tylko jedna albo ileś...? - pytamy. - Płyty są już ułożone i przygotowane do wykucia. Myśli papieskie nie są nigdzie spisane – odpowiada podinspektor Daniluk. - Zamierzamy włączyć w to mieszkańców. W najbliższym czasie planujemy zasięgnąć ich opinii, chcemy, aby zgłaszali swoje propozycje. W partycypację przy tym przedsięwzięciu chcielibyśmy włączyć również lokalnych przedsiębiorców.
Podobny manewr miasto zastosowało przy brukowaniu Farnej. 

Mirosław R. Derewońko

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę