sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Pomnik Sybiraków w Podgórzu

W Podgórzu pod Łomżą stanie pomnik upamiętniający wywózkę mieszkańców na Sybir w roku 1940. Uchwałę wyrażająca zgodę na jego budowę podjęli radni gminy. Pomnik pomnik na skarpie przy głównym wejściu do biblioteki w Podgórzu. To miejsce z którego 10 lutego 1940 roku sowieci wywieźli 50 rodzin. Tylko nielicznym po latach zesłania udało się powrócić do Ojczyzny.

Wizualizacja Pomnika Sybiraków, który ma stanąć w Podgórzu
Wizualizacja Pomnika Sybiraków, który ma stanąć w Podgórzu

Pomnik Sybiraków w Podgórzu wykonany będzie z czterech blach skorodowanej stali, ustawionych na bazie kwadratu w formie prostopadłościanu ze ściętym wierzchołkiem. Wewnątrz pomnika umieszczony zostanie reflektor podświetlający konstrukcję od środka, oraz uwidaczniający wycięty laserowo w grubej blasze wzór polskiego orła i napis: „niech dobry Bóg ma w opiece pomęczonych i pomordowanych, tych, którym pomógł wrócić na ojczysty próg, i tych, którzy po wygnaniu szukali domu pod obcym niebem”.
Pomnik zostanie umieszczony na zboczu skarpy przed biblioteką w Podgórzu od strony ul. Łomżyńskiej. Poniżej pomnika na zboczu skarpy zostaną umieszczone drewniane podkłady kolejowe na nich odcinki szyn kolejowych na szczycie których znajdować się będzie postument pomnika.
Po lewej stronie pomnika umieszczony zostanie maszt z flagą.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0