Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Pomnik Sybiraków w Podgórzu

Główne zdjęcie
Wizualizacja Pomnika Sybiraków, który ma stanąć w Podgórzu

W Podgórzu pod Łomżą stanie pomnik upamiętniający wywózkę mieszkańców na Sybir w roku 1940. Uchwałę wyrażająca zgodę na jego budowę podjęli radni gminy. Pomnik pomnik na skarpie przy głównym wejściu do biblioteki w Podgórzu. To miejsce z którego 10 lutego 1940 roku sowieci wywieźli 50 rodzin. Tylko nielicznym po latach zesłania udało się powrócić do Ojczyzny.

Pomnik Sybiraków w Podgórzu wykonany będzie z czterech blach skorodowanej stali, ustawionych na bazie kwadratu w formie prostopadłościanu ze ściętym wierzchołkiem. Wewnątrz pomnika umieszczony zostanie reflektor podświetlający konstrukcję od środka, oraz uwidaczniający wycięty laserowo w grubej blasze wzór polskiego orła i napis: „niech dobry Bóg ma w opiece pomęczonych i pomordowanych, tych, którym pomógł wrócić na ojczysty próg, i tych, którzy po wygnaniu szukali domu pod obcym niebem”.
Pomnik zostanie umieszczony na zboczu skarpy przed biblioteką w Podgórzu od strony ul. Łomżyńskiej. Poniżej pomnika na zboczu skarpy zostaną umieszczone drewniane podkłady kolejowe na nich odcinki szyn kolejowych na szczycie których znajdować się będzie postument pomnika.
Po lewej stronie pomnika umieszczony zostanie maszt z flagą.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę