Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Jubileusz fotograficznej PAcamery

Główne zdjęcie
Przemysław Karwowski i Radosław Krupiński

Podsumowującą 30-lecie suwalskiego PAcamera Club zbiorową wystawę fotograficzną otwarto w Galerii Pod Arkadami. Wśród prac 22. autorów są też zdjęcia tak wybitnych twórców jak założyciel klubu Stanisław J. Woś (1951-2011) czy pionier fotografii mikroskopowej Marek Miś. – Ta grupa zaczęła zdobywać laury na konkursach fotograficznych, była zapraszana na festiwale i funkcjonować w międzynarodowych środowiskach fotograficznych Francji, Włoch, Danii czy Belgii – mówi kurator wystawy Radosław Krupiński. – Wystawa jubileuszowa to przypomnienie tamtych czasów i podsumowanie historii kilku pokoleń fotografów!

– PAcamera Club powstał w 1985 roku przy ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury w Suwałkach, z inicjatywy jego dyrektora Zygmunta Gałaszewskiego, który misję założycielską klubu powierzył etatowemu pracownikowi, Stanisławowi J. Wosiowi – wspomina Radosław Krupiński. – Pięć lat później powstała Galeria Fotografii PAcamera, która pierwotnie służyła jako atelier i punkt spotkań klubowych fotografów, a od 1992 roku stała się także miejscem wystawienniczym. 
Przez te lata przez klub przewinęło się kilkadziesiąt osób. Niektóre interesowały się fotografią przelotnie, inni jednak działali bardzo aktywnie na niwie artystycznej, wystawienniczej i edukacyjnej, dzięki czemu Suwałki stały się prężnym ośrodkiem fotograficznym. 
– Trzeba skupić się tu na Stanisławie Wosiu, nieżyjącym już od pięciu lat fotografiku i w zasadzie twórcy klubu i galerii PAcamera – mówi kierownik Galerii Pod Arkadami Przemysław Karwowski. –  Był to też duchowy przywódca tamtejszego środowiska, nawet na fotografiach da się zauważyć, że miał i nadal ma ogromny wpływ na tamtejszych twórców za sprawą poczucia estetyki i tego czegoś, co można określić mianem szkoły suwalskiej fotografii. 
Prezentowana w Łomży wystawa to wybór ze zdjęć już wybranych, ponieważ pierwotnie ekspozycja liczyła blisko 120 prac, minicykli charakterystycznych dla twórczości ich autorów, a w Galerii Pod Arkadami można ich oglądać 40. 
– To już trzecie miejsce, gdzie po jubileuszu eksponujemy tę wystawę – mówi Radosław Krupiński.– Tę 30 rocznicę liczymy tak niezbyt dokładnie, bo była to nieformalna grupa artystyczna, ale przyjmujemy, że powstała w 1985 roku. W tamtym czasie datuje się moment zawiązania stałej współpracy środowiska fotograficznego wokół nieżyjącego już Stanisława Wosia.
Na wystawę trafiły więc zarówno zdjęcia z początków działalności klubu, twórców z lat 90. i bardziej współczesne sprzed 3-4 lat, bo PAcamera Club wciąż się rozrastał, gdy do jego inicjatorów dołączali młodzi ludzie, tworząc zwarte i bardzo aktywne środowisko. To w większości czarno-białe, analogowe zdjęcia bez żadnych ingerencji komputerowych czy cyfrowej obróbki; są też portrety, wspomniana już fotografia mikroskopowa czy eksperymentalna.
– Obecna wystawa jest tylko próbą zakreślenia horyzontów poszukiwań artystycznych poszczególnych autorów w różnych okresach ich twórczości na przestrzeni ostatnich 30 lat – wyjaśnia Radosław Krupiński. – Wybrane na wystawę fotografie pozwalają mówić o wspólnocie pewnych obszarów zainteresowań ich twórców, ale już nie tak charakterystycznych i klarownych jak niegdyś, związanych z serią spektakularnych wystaw z początku lat 90. organizowanych w Suwałkach.
– Zacieśniamy współpracę z sąsiednimi ośrodkami – podsumowuje Przemysław Karwowski. – Mieliśmy wystawę wymienną z Ostrołęką, teraz do 10 sierpnia można oglądać u nas wystawę suwalskich fotografików na ubiegłoroczne 30-lecie klubu PAcamera, jest też zaplanowana wystawa łomżyńskiego środowiska w Suwałkach. Jeszcze w tym roku będzie też w Galerii Pod Arkadami wystawa środowiska białostockiego, a nasi fotograficy pokażą swoje zdjęcia w białostockiej galerii Spodki. 

Wojciech Chamryk

Foto: Przemysław Karwowski i Radosław Krupiński
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę