Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Policyjna mapa bezpieczeństwa „www”

Główne zdjęcie
Mł. insp. Jacek Adamski, Komendant Miejski Policji w Łomży i Lech Szabłowski, wicestarosta łomżyński

W piątek, także w Łomży, rusza pilotażowo policyjna Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na dostępnej w internecie mapie mają być zaznaczone miejsca niebezpieczne w mieście i regionie, a mieszkańcy mają zyskać możliwość wskazywania kolejnych. Po policyjnej weryfikacji mapa ma być ubogacana. Według policji taka aplikacja „ma pozwolić na podniesienie poziomu bezpieczeństwa”, ale niektórzy obawiają się, że może być wręcz odwrotnie. Tylko w Łomży na koordynatorów, którzy będą przeglądać zgłoszenia od mieszkańców komendant policji wyznaczył trzech funkcjonariuszy. - Czy ta mapa nie będzie dodatkowym obciążeniem administracyjnym policji? – pytał wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski.

Mł. insp. Jacek Adamski (komendant policji), Elżbieta Parzych (starosta łomżyński) i Mariusz Chrzanowski (prezydent Łomży)
Mł. insp. Jacek Adamski (komendant policji), Elżbieta Parzych (starosta łomżyński) i Mariusz Chrzanowski (prezydent Łomży)
Mł. insp. Jacek Adamski, Komendant Miejski Policji w Łomży
Mł. insp. Jacek Adamski, Komendant Miejski Policji w Łomży

W czwartek w łomżyńskim ratuszu policja zorganizowała spotkanie z samorządowcami miasta i okolicznych gmin, przedstawicielami innych służb mundurowych, prokuratury i sądu. Podczas niego komendant Adamski przybliżał zasady działania wdrażanej pilotażowo także w Łomży i województwie podlaskim Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na dostępnej w internecie mapie mają znaleźć się się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież, włamaniach, rozbojach, uszkodzeniu rzeczy, wymuszeniach, bójkach czy pobiciach. Będą także miejsca oszustw na wnuczka i na policjanta, miejsca przestępstw na tle seksualnym, przestępstw narkotykowych oraz informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.
Od piątku mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego, będą mieli możliwość aktualizacji informacji na mapie do czego zachęcał komendant. 
- Zgłoszenia miejsca można dokonać anonimowo, ale koniecznie trzeba zatwierdzić regulamin – mówił Jacek Adamski. - Każe zgłoszenie będzie weryfikowane przez policjantów i jeśli zostanie potwierdzone będzie do mapy dodane – tłumaczył zaznaczając jednocześnie, że dodanie miejsca do mapy zagrożeń nie jest równoznaczne ze zgłoszeniem zdarzenia policji, więc w przypadku wystąpienia konieczności policyjnej interwencji konieczne jest zgłoszenie alarmowe choćby przez telefon na policyjne numery: 997 lub 112.
Uczestniczący w spotkaniu pytali m.in. o to jak będą weryfikowane zgłoszenia, czy internet nie odciągnie policji od pracy w terenie, czy informacje o zagrożeniach związanych z wypadkami drogowymi będą aktualne, oraz po jakim czasie i na podstawie jakich kryteriów policja będzie oceniała, czy stworzona mapa zagrożeń poprawiła stan bezpieczeństwa obywateli. 
- Koordynatorzy nie są wyznaczani ze służby zewnętrznej na ulicach, tylko z tych, którzy pracują w komendzie  – odpowiadała mł. insp. Jacek Adamski – Komendant Miejski Policji w Łomży, zapewniając, że po wdrożeniu całego projektu policjantów bliżej obywateli ma być więcej i że efektem pracy nad „mapą” są np. działania zmierzające do przywrócenia posterunku policji w Piątnicy. 
Komendant dodawał, że całe przedsięwzięcie, podobnie jak konsultacje społeczne jest po to, aby policjanci mogli jeszcze lepiej odpowiadać na zapotrzebowanie społeczne, a o jego sukcesie świadczyć będzie mogło zaangażowanie mieszkańców i wskazywanie miejsc, na które powinno się zwrócić baczniejszą uwagę.
Komendant zapowiedział także, że w pierwszych dniach funkcjonowania „Mapy”  utworzone zostaną policyjne punkty informacyjne, gdzie każdy chętny będzie mógł zapoznać się z tym nowym narzędziem i skorzystać z podpowiedzi dzielnicowych oraz porozmawiać z policjantami o bezpieczeństwie. W piątek taki punkt w godzinach 8:00 – 14:00 będzie działał w Starostwie Powiatowym przy ul. Szosa Zambrowska. W niedzielę w tych samych godzinach policjantów będzie można spotkać w Centrum Katolickim przy Zawadzkiej, w poniedziałek w ratuszu przy Starym Rynku, a w przyszły czwartek w Urzędzie Gminy Łomża.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę