Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Będą zmiany we władzach Rady Miasta

Główne zdjęcie
Witold Chludziński

W ubiegłym tygodniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpisał zarządzenie powierzając Bogumile Olbryś, wiceprzewodniczącej Rady Miasta, stanowisko dyrektora Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. I choć zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania, to formalnie funkcję dyrektora zacznie pełnić od 1 września. - Czyli do końca wakacji ma czas na rezygnację z funkcji radnej, bo zgodnie z prawem radny nie może być kierownikiem jednostki miejskiej – wyjaśnia Jerzy Dołęgowski, dyrektor łomżyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Natomiast już na przyszłotygodniowej sesji Rady Miasta może dojść do zmiany na fotelu przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej.

Zarządzenie prezydenta powierzające Bogumile Olbryś obowiązki dyrektora Wet-y
Zarządzenie prezydenta powierzające Bogumile Olbryś obowiązki dyrektora Wet-y
Wniosek o odwołania Witolda Chludzińskiego z funkcji przewodniczącego KGK
Wniosek o odwołania Witolda Chludzińskiego z funkcji przewodniczącego KGK

Komisja Gospodarki Komunalnej to jedna z najważniejszych stałych komisji w Radzie Miasta, która liczy aż 15 członków (na 23 radnych w całej RM). Wniosek o odwołanie funkcji jej przewodniczącego Witolda Chludzińskiego złożyło sześcioro radnych należących do klubu Prawo i Sprawiedliwość. Uzasadniają, że sposób przygotowania i prowadzenia obrad Komisji, a także „Jego rodzinne powiązanie z działalnością wykonawczo-usługową na rzecz jednostek organizacyjnych Miasta utrudnia radnym możliwość sprawowania rzetelnego i skutecznego nadzoru nad funkcjonowaniem sfery gospodarki komunalnej w mieście.” Wnioskodawcy podnoszą publiczne wypowiedzi przewodniczącego Chludzińskiego, „dotyczące działań innych radnych, nie służą budowania autorytetu Rady Miejskiej oraz utrudniają współpracę całego samorządu w celu skutecznego rozwiązywania problemów mieszkańców Łomży”.   
Wniosek już znalazł się w proponowanym porządku obrad przyszłotygodniowej sesji Rady Miasta. 
Aby mogło dojść do odwołania z funkcji Chludzińskiego wystarczy zwykła większość głosów – czyli więcej „za” niż „przeciw”. Nieobecni i wstrzymujący się od głosu w tej rozgrywce nie będą się liczyć.
Dodajmy, że Witold Chludziński funkcję przewodniczącego KGK pełni od początku tej kadencji samorządu. Był w grupie radnych tworzących tzw. prezydencką „rządzącą 12”, która po ostatnich wyborach samorządowych obsadziła wszystkie stanowiska w Radzie Miasta. Grupa powstała po rozłamie wśród radnych wybranych z list PiS spowodowanym wyborem przewodniczącego Rady Miasta. „Rządząca 12” (ustami Chludzińskiego) zgłosiła wówczas kandydaturę Bernadety Krynickiej, a radni, którzy utworzyli klub PiS, proponowali Wiesława Grzymałę. 

Nowy wiceprzewodniczący
Niezależnie czy Rada odwoła Chludzińskiego z funkcji przewodniczącego KGK, najprawdopodobniej po wakacjach będzie musiała wybrać nowego wiceprzewodniczącego. Stanowisko to zwolni Bogumiła Olbryś, która wygrała konkurs na stanowisko nowego dyrektora WET-y, i prezydent podpisał już zarządzenie powierzające jej te obowiązki do 1 września 2016 roku do 31 sierpnia 2021 roku. Radny miejski nie może być kierownikiem jednostki miejskiej dlatego wiceprzewodnicząca Olbryś będzie musiała zrezygnować z mandatu radnego. Jej miejsce w Radzie ma zająć kolejna pod względem zdobytych głosów osoba z tej samej listy wyborczej (PiS) w okręgu. To Irena Anna Gorzoch, która po formalnej rezygnacji radnej Olbryś będzie proszona przez Komisarza Wyborczego o wyrażenie zgodę na objecie zwolnionego mandatu. 
Wyborów nowego wiceprzewodniczącego będzie dokonywała zaś cała Rada Miasta, a jednemu z potencjalnych kandydatów do objęcia stanowiska potrzebne będzie poparcie co najmniej 12 radnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę