Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Większość rodzin już otrzymuje 500+

Do końca ubiegłego tygodnia w Urzędzie Miejskim w Łomży wydano ponad trzy i pół tysiąca decyzji przyznających świadczenia 500+ na ponad 4 800 dzieci. Z tego tytułu mieszkańcy Łomży otrzymali już 7 mln 218 tys. 482 zł Wszyscy, którzy złożą wnioski o przyznanie świadczenia do piątku 1. lipca włącznie, otrzymają wyrównanie od kwietnia. Później świadczenia będą przyznawane od miesiąca złożenia wniosku.

Program Rodzina 500 Plus ruszył 1 kwietnia. Zakłada wypłatę co miesiąc po 500 złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinnie, aż do czasu gdy osiągnie ono 18 lat. Świadczenie mogą otrzymać także rodzice na pierwsze dziecko jeśli mają niewielkie dochody - do 800 zł na osobę albo do 1200 zł na osobę, jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Aby te pieniądze otrzymywać rodziny muszą złożyć wnioski.
- Na dzień 24. czerwca br. złożono 4286 wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego, a wydano 3531 decyzji przyznających świadczenia na 4812 dzieci – przekazuje Łukasz Czech z ratusza. 
Miejskim urzędnikom do rozpatrzenia pozostało jeszcze około 750 decyzji.
- W ocenie pracowników Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, którzy przyjmują wnioski od mieszkańców Łomży, znaczna większość osób uprawnionych złożyła już wnioski, o czym świadczy spadek liczby osób ubiegających się o świadczenia wychowawcze – mówi Czech teraz dziennie do Wydziału wpływa ok. 30 nowych wniosków.

Jeśli złożymy wniosek o świadczenie „rodzina 500 plus” do 1 lipca włącznie, to otrzymamy pieniądze z wyrównaniem od 1 kwietnia. W przypadku wniosków złożonych po 1 lipca 2016 r. obowiązuje zasada, że jeśli złożymy wniosek do 10. dnia miesiąca włącznie, decyzja i wypłata za ten miesiąc nastąpią do końca tego miesiąca. Czyli, jeżeli złożymy wniosek 8 sierpnia, to decyzja i pieniądze trafią do nas do końca sierpnia.
Wniosek o „rodzina 500 plus” trzeba będzie składać co roku. Ministerstwo tłumaczy, że jest to konieczne ze względu na ew. zmianę sytuacji materialnej rodziny, a także np. ukończenie przez dzieci 18 lat. Tegoroczne decyzje obowiązują do 30 września 2017 r. W kolejnych latach prawo do świadczenia będzie ustalane na 1 rok – od 1 października do 30 września. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia danego roku.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę