Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Śmieci z Łomży wywiezie firma z Ostrołęki?

Tylko do końca czerwca obowiązuje umowa na wywóz śmieci komunalnych z Łomży przez łomżyńską firmę „Błysk”. Od lipca ma je wywozić firma, która wygra kolejny miejski przetarg. O zlecenie rywalizują cztery firmy. W piątek ratusz ogłosił najkorzystniejsze oferty. Złożyło je konsorcjum ostrołęckich firm. Jedna z nich jest następcą firmy, która pojawia się w łomżyńskiej „aferze śmieciowej”, a dyrektorem w niej jest były wiceprezydent Łomży.

Od połowy 2013 roku wszystkie śmieci w Łomży należą do miasta, a mieszkańcy płacą tzw. podatek śmieciowy z którego pokrywane są koszty ich zebrania, wywozu i unieszkodliwienia w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, czyli w należącym do miasta  zakładzie w Czartorii koło Miastkowa. Na potrzeby przetargu miasto podzielono na dwie części w zależności od zabudowy: jednorodzinną i wielorodzinną. Przez trzy lata śmieci z obu części Łomży wywoziła firma „Błysk”, która wygrała już dwa miejskie przetargi na te usługi. Obecna umowa obowiązuje tylko do końca czerwca. I choć już kilka miesięcy temu prezydent miasta zapowiadał, że wywóz śmieci z Łomży będzie chciał zlecić powołanej do życia w ubiegłym roku miejskiej spółce śmieciowej ZGO, to jednak wprowadzenie do polskiego prawa zasady zleceń „in house” przeciąga się. Aby miasto od 1 lipca nie utonęło w śmieciach władze zdecydowały się na ogłoszenie przetargu na świadczenie tych usług, ale tylko na pół roku, w nadziei, że po tym czasie będzie już można powierzyć to zadanie miejskiej ZGO. 
W pierwszym przetargu złożone oferty trzech podmiotów przekraczały kwotę jaką na wywóz śmieci zabezpieczyło miało. W drugi wpłynęły po cztery oferty i jak przekazywał Łukasz Czech z ratusza - w obu zakresach zamówienia dwie najniższe oferty mieszczą się w kwocie, jaką na te cele zamierza przeznaczyć Miasto. 
W piątek ratusz wskazał oferty najkorzystniejsze. Okazuje się, że w obu częściach złożyło je konsorcjum ostrołęckich firm RDF Sp. z o.o. (lider) i MPK PURE HOME Sp. z o.o. Spółka Komandytowa.
W przypadku odbioru i transportu odpadów komunalnych z zabudowy jednorodzinnej ich oferta opiewa na kwotę 239 tys. 783 zł, a kolejna – firmy „Błysk” z Łomży jest o około 1 tys. zł droższa. W przypadku blokowisk ostrołęcka oferta opiewa na 431 tys. 118 zł, a łomżyńskiej jest wyższa o około 5 tys. zł.

MPK PURE HOME Sp. z o.o. Spółka Komandytowa to następca spółki MPK z Ostrołęki, która pojawia się łomżyńskiej „aferze śmieciowej”, za którą Urząd Marszałkowski w Białymstoku nałożył na Łomżę wielomilionowe kary. Miejscy urzędnicy potwierdzają, że wśród osób podpisujących dokumenty składane w przetargu przez tę spółkę był także były wiceprezydent Łomży Marcin Brunon Sroczyński.

zobacz: „Afera śmieciowa” wygląda tak. Ujawniamy skrywany dokument.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę