Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Biskup Stepnowski: „W czasie wakacji i urlopów pozostajemy uczniami Jezusa”

Główne zdjęcie
Bp Janusz Stepnowski

- Wakacje, które przed nami, będą w pewnym sensie wyjątkowe – pisze Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski w liście, który w najbliższą niedzielę, będzie odczytany we wszystkich kościołach diecezji. Biskup zachęca młodzież do spotkania z papieżem Franciszkiem podczas 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a tych, którzy tam nie jadą, aby wyruszyli z 32. Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę. - Czas pielgrzymki, to czas dwutygodniowych rekolekcji w drodze, to szansa na głębszy kontakt z Bogiem, na refleksję dotyczącą własnego życia, czy na doświadczenie niezwykłej ludzkiej życzliwości; czas nawiązywania nowych relacji.

List pasterski Biskupa Łomżyńskiego na rozpoczynające się wakacje 2016 roku

Drodzy Bracia i Siostry, Kochana Młodzieży!
W tym szczególnym Roku Duszpasterskim, Roku Miłosierdzia, nadchodzi upragniony czas wakacji. Niedawno jeszcze przeżywaliśmy obchody 25. rocznicy pielgrzymki do Łomży św. Jana Pawła II. W minionych tygodniach świętowaliśmy również 1050. rocznicę Chrztu Polski. Mieliście zapewne okazję brać udział w różnych wydarzeniach związanych ze wspomnianymi obchodami. Wpisywały się one w codzienne duszpasterstwo parafialne, które w tym czasie przygotowywało nas wszystkich do 31. Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016.
Na początku wakacji pragnę wyrazić swoją wdzięczność księżom, katechetom i wszystkim pedagogom za trud pracy pedagogicznej i wychowawczej, a młodym za otwartość serca, bezinteresowność i otwartość na drugiego człowieka. Jednocześnie pragnę przypomnieć, że w czasie wakacji i urlopów pozostajemy uczniami Jezusa i powinniśmy troszczyć się o udział w niedzielnej Mszy św. oraz o czas na modlitwę. Wszystko to po to, aby pielęgnować w sobie „Nowe Życie w Chrystusie”.

Wakacje, które przed nami, będą w pewnym sensie wyjątkowe. Już niebawem młodzież z całego świata przybędzie do Krakowa, aby przeżywać święto wiary i doświadczenie młodości Kościoła. Stanie się to w dniach od 26 do 31 lipca br., podczas 31. Światowych Dni Młodzieży, które będą przebiegać pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Wcześniej, w dniach od 20 do 25 lipca br. także Diecezja Łomżyńska będzie gościć u siebie młodych z 10 krajów świata, reprezentujących 4 kontynenty. Będzie to młodzież z Włoch, Meksyku, Salwadoru, Francji, Indii, Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych. To szczególnie ważne wydarzenie dla Kościoła w Polsce, dla naszych parafii i dla każdego z nas. Wiem, że wielu z Was wybiera się do Krakowa. Nie wszyscy jednak będą mogli tam dotrzeć z różnych powodów. Z uwagi na to gorąco zapraszam Was drodzy młodzi, waszych rodziców i wszystkich diecezjan do udziału w tzw. „etapie diecezjalnym” ŚDM. Dwanaście miast, które przyjmują gości z zagranicy przygotowują swój własny, niezwykle ciekawy program. Pragnę jednak, abyśmy wszyscy spotkali się w Łomży, w sobotę 23 lipca br., nie tylko po to, aby poznać młodych z innych krajów, kultur czy języków, ale przede wszystkim dlatego, aby doświadczyć entuzjazmu i radości wiary w ramach Festiwalu Narodów.

Myśląc o wakacjach, nie sposób nie wspomnieć o szczególnej możliwości, którą mamy co roku, aby przeżyć kilkanaście dni modlitwy i refleksji w drodze. Jest nią Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę, która wyruszy na pątniczy szlak już po raz 32.
Czas pielgrzymki, to czas dwutygodniowych rekolekcji w drodze, to szansa na głębszy kontakt z Bogiem, na refleksję dotyczącą własnego życia, czy na doświadczenie niezwykłej ludzkiej życzliwości; czas nawiązywania nowych relacji.
Wspólna modlitwa braci i sióstr, przemierzających pątniczy szlak, może stać się źródłem wielkiej duchowej siły. Kapłani towarzyszący poszczególnym grupom pielgrzymkowym, będą posługiwać w Sakramencie Pojednania i gotowością do przeprowadzenia rozmowy duchowej. Codzienne pokonywanie trudów drogi da możliwość wzajemnego wspierania się w różnych doświadczeniach. Dlatego warto dołączyć do diecezjalnej Pielgrzymki Pieszej!
Zachęcam wszystkich, a szczególnie młodych – którzy nie jadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, aby przyłączyli się do tych, którzy od 1 sierpnia br. będą z modlitwą na ustach podążać do Pani Jasnogórskiej. Księża w parafiach, będą podawać szczegółowe wskazania w sprawie zapisów i pielgrzymowania. Można również śledzić informacje na stronie internetowej: www.pielgrzymka.lomza.pl.
Zgodnie z ugruntowaną już tradycją, powstaje także tzw. Grupa Biała. Jej członkowie swoimi modlitwami, ofiarami, wyrzeczeniami i dobrymi uczynkami, będą wspierać pątników wędrujących na Jasną Górę. Pielgrzymi Grupy Białej, pozostający w parafiach, będą łączyć się duchowo z pątnikami podczas Apelu Jasnogórskiego. Jeśli więc ktoś z Was nie ma możliwości, by przejść cały trzynastodniowy szlak pielgrzymi, niech stanie się pielgrzymem Grupy Białej, której patronuje św. Jan Paweł II. Proszę o zgłaszanie do swoich duszpasterzy gotowości dołączenia do grupy Pielgrzymów Duchowych.

Na zakończenie pragnę przytoczyć osobiste świadectwo Ojca św. Franciszka zawarte w Orędziu skierowanym do młodzieży na 31. ŚDM w Krakowie. Papież napisał: „Kiedy miałem 17 lat, pewnego dnia, gdy chciałem wyjść na spotkanie z przyjaciółmi, zdecydowałem, że najpierw wstąpię do kościoła. Spotkałem tam pewnego księdza, który wzbudził we mnie szczególne zaufanie tak, że zapragnąłem otworzyć swoje serce w Sakramencie Spowiedzi. To spotkanie zmieniło moje życie! Odkryłem, że kiedy otwieramy swoje serce z pokorą i przejrzystością, możemy bardzo konkretnie doświadczyć Bożego Miłosierdzia. A czy Ty, drogi chłopcze, droga dziewczyno, poczułeś kiedykolwiek na sobie to spojrzenie pełne nieskończonej miłości, która, pomimo wszystkich Twoich grzechów, ograniczeń, upadków, wciąż Ci ufa i z nadzieją patrzy na Twoje istnienie? Czy jesteś świadomy, jak wielka jest Twoja wartość w planie Boga, który z miłości oddał Ci wszystko”?
Niech więc czas tych wyjątkowych wakacji stanie się przestrzenią naszej osobistej ewangelizacji, owego "odczuwania spojrzenia pełnego nieskończonej miłości Pana", zwłaszcza podczas Sakramentu Pokuty i Pojednania. Życzę Wam, abyście doświadczyli także szczególnego wymiaru wspólnoty, czy to w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i w Łomży, czy w trakcie Łomżyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, czy też uczestnicząc w innych formach rekolekcyjnych, takich jak oazy, rekolekcje ruchów i stowarzyszeń.
Moim pasterskim błogosławieństwem obejmie organizatorów, dobroczyńców i pielgrzymów 32. Łomżyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, jak też pielgrzymów duchowych z Grupy Białej. Swoją modlitwą ogarniam też osoby przygotowujące etap diecezjalny ŚDM w parafiach, dekanatach i miastach oraz rodziny, które przyjmą pod swój dach młodych pielgrzymów z innych krajów. Z wdzięcznością myślę również o wszystkich prowadzących i uczestniczących w różnego rodzaju rekolekcjach i wakacyjnych wyjazdach duszpasterskich. Niech Boża łaska i Chrystusowy pokój towarzyszą nam w czasie tych letnich miesięcy.

+ Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę