Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Upalny weekend

Główne zdjęcie
Prognoza synoptyczna dla Łomży na najbliższe dni. (źródło: pogodynka.pl)

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas prawdziwe upalny weekend. Dziś temperatura maksymalna do 28°C, ale od piątku jeszcze cieplej - powyżej 30°C, niemal zupełnie bez chmur i tylko z lekkimi powiewami wiatru. Karolina Kierklo, dyżurny synoptyk białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB wydała ostrzeżenie przed tymi upałami nadając im pierwszy w 3-stopniowej skali stopień zagrożenia.

Jak zapowiadają synoptycy w czwartek w województwie podlaskim będzie słonecznie i ciepło. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 26°C do 28°C. Wiatr słaby, zmienny. Podobnie, tylko o dwa – trzy stopnie ciepłej – do 31°C w cieniu, ma być w piątek, a wiejący słaby wiatr południowo-wschodni nie będzie dawał orzeźwienia. Pierwsza wakacyjna sobota i niedziela ma być upalna z temperaturami w Łomży do 32°C w sobotę i 33°C w niedzielę.  

Lekarze w taką pogodę zalecają unikanie słońca – zwłaszcza w godzinach pomiędzy 11. a 16. Dotyczy to głównie osób starszych, chorych i dzieci. Nadmierna potliwość, osłabienie, zawroty głowy, drętwienie rąk i nóg albo nogi jak z waty oraz kołatanie serce – to objawy odwodnienia, którego można doświadczyć w 30-stopniowe upały.
Podstawowym sposobem jest uzupełnianie brakującej organizmowi wody jest jej picie. Dzieci powinny wypijać jej półtora litra dziennie, młodzież i dorośli – od dwóch do trzech litrów. Jest to istotne zwłaszcza dla osób starszych, którzy z reguły miewają mniej czuły ośrodek pragnienia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę