Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

60 mln zł z UE na inwestycje w firmach

60 mln zł z funduszy unijnych trafi do podlaskich małych i średnich firm na innowacyjne inwestycje. Urząd marszałkowski ogłosił w środę (22.06) pierwszy konkurs skierowany bezpośrednio do przedsiębiorców. Wnioski przedsiębiorcy będą mogli składać od 25 lipca do 23 sierpnia 2016 r. Rozstrzygnięcie zaplanowano w styczniu 2017 r. - poinformowano w środę na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno powiedział, że pieniądze te są przede wszystkim przeznaczone na rozbudowę podlaskich przedsiębiorstw, wyłącznie produkcyjnych, by dzięki nowym maszynom i urządzeniom, nowe produkty były bardziej konkurencyjne na rynku krajowym, ale też europejskim czy światowym. "A tej konkurencyjności nie osiągną, jeżeli nie będą mieli nowych maszyn, innowacyjnych sposobów zarządzania i funkcjonowania" - mówił wicemarszałek.
Żywno przypomniał, że głównym zadaniem Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, którego budżet wynosi ok. 5 mld zł, jest "zainwestowanie" tych pieniędzy w rozwój regionu. Podkreślił, że 1 mld zł z tej kwoty to pieniądze, które trafią na wsparcie przedsiębiorców. "Tak, aby rozwój ich firm dał rozwój całemu regionowi poprzez nowe miejsca pracy, poprzez wpływy, które pomogą realizować różne zadania publiczne" - mówił Żywno.
Wicemarszałek przypomniał, że dotychczas z RPO 2014-2020 - w związku z pośrednim wsparciem przedsiębiorczości - były ogłaszane konkursy dotyczące np. terenów inwestycyjnych czy szkolnictwa zawodowego. Ogłoszony teraz konkurs jest pierwszym adresowanym bezpośrednio do firm, które chcą inwestować w rozbudowę, innowacyjne udoskonalanie produkcji, innowacje produktowe czy nowoczesny marketing.
Wicedyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek powiedziała, że wśród kryteriów oceny wniosków o dotacje są m.in. innowacyjność, wdrażanie przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych, sprzedaż na eksport, ale też ekoinnowacyjność, czyli np. czy dany projekt będzie służył ograniczeniu negatywnego wpływu danej produkcji na środowisko choćby przez ograniczenie odpadów przy produkcji.
Nie jest natomiast kryterium tworzenie nowych miejsc pracy. Joanna Sarosiek dodała, że ogłoszony w środę konkurs jest pierwszym pilotażowym i w zależności od reakcji przedsiębiorców, być może w przyszłości kryteria mogą być zmienione.
Maciej Żywno wyjaśnił, że nowe miejsca pracy będą najważniejszym kryterium w innych konkursach dla przedsiębiorców, które będą ogłaszane jeszcze w 2016 r. Chodzi np. o specjalny konkurs dla firm z podlaskich gmin, które mają na swoim terenie minimum 18,3 proc. powierzchni objętej ochroną w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Taki konkurs z pulą 20 mln zł ruszy we wrześniu.
W październiku ruszy również nabór w konkursie na tworzenie i rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego w firmach (100 mln zł) oraz w konkursie na centra logistyczne (40 mln zł). Łącznie w 2016 r. w ramach tych wszystkich konkursów przedsiębiorcy będą mgli zdobyć 220 mln zł z UE.

Z danych urzędu marszałkowskiego wynika, że dzięki pieniądzom ze starego RPO na lata 2007-2013 w Podlaskiem utworzono ok. 4,4 tys. miejsc pracy.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę