Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Pątnicy z parafii Krzyża Świętego już w Gnieźnie

W ciągu czterech dni przejechali ponad 350 km. Rowerowi pątnicy z parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży w poniedziałek przed południem dotarli do katedry w Gnieźnie. Sprawując Mszę świętą dla rowerowych pielgrzymów biskup Tadeusz Bronakowski wskazywał w homilii jak ważne w historii Polski jest to miejsce, w którym Mieszko I w 966 roku przyjął chrzest święty, jak ważne jest chrześcijaństwo dla Polski i Europy i jak ważne jest, to abyśmy pielęgnowali wartości, które przez dwa tysiące lat kształtowały Europę.

Rowerowi pątnicy w tradycyjną już przedwakacyjną rowerową pielgrzymkę z Łomży wyruszyli w piątek rano. W tym roku, w 1050 rocznicę chrztu Polski, celem ich wyprawy było Gniezno - pierwsza, historyczna stolica Polski oraz prawdopodobne miejsce, w którym Mieszko I temu przyjął chrzest.
- Przed wyjazdem wydawało się, że trasa tegorocznej naszej pielgrzymki jest raczej łatwa – zaledwie 360 km, bez konieczności pokonywania jakichś gór, ale szybko okazało się, że to pielgrzymka pełna wyrzeczeń i wysiłku – opowiada Zbigniew Zalewski, jeden z rowerowych pielgrzymów. - Jeszcze pierwszego dnia dopadła nas burza z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Codziennie mielimy przejechać tylko nieco ponad sto kilometrów, ale przy silnych podmuchach wiatru wydawało się, że pomimo wielkiego wysiłku stoimy w miejscu. Nawet dziś, gdy musieliśmy pokonać tylko 55 km, od rana padał deszcz.
W pielgrzymce uczestniczyło 16 osób – w większości, to ci samu ludzie, którzy w rowerowe pielgrzymki z tej łomżyńskiej parafii wybierają się już od 9 lat. Pątników na rowerach, jak zawsze, prowadził proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Godlewski, a w tym roku wśród rowerzystów był także ks. Remigiusz Krajewski proboszcz z Nowogrodu.
„To nie jest rowerowa wycieczka, lecz religijna pielgrzymka” zwykł mawiać proboszcz Godlewski podkreślając, że pątnicy codziennie modlą się, uczestniczą w konferencjach i we wspólnej Eucharystii, a każdy z jej uczestników wiezie bagaż własnych intencji. Po drodze rowerowi pielgrzymi zatrzymują się w miejscach ważnych dla historii Polski. W tym roku była to tama na Wiśle koło Włocławka, gdzie 30 października 1984 roku, odnaleziono zmasakrowane przez oprawców z SB ciało dziś błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Fot. Adam Babiel


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę