Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Rowerowa pielgrzymka w 1050. rocznicę chrztu Polski

Główne zdjęcie
Pielgrzymi z parafii Krzyża świętego w drodze na Westerplatte w 2015. (fot. J. Babiel)

Blisko 20. rowerzystów związanych z parafią Krzyża Świętego w Łomży przygotowuje się do 9. już rewersowej pielgrzymki. Tym razem celem będzie Gniezno – pierwsza, historyczna stolica Polski oraz prawdopodobne miejsce, w którym Mieszko I 1050 lat temu przyjął chrzest, zapoczątkowując proces chrystianizacji ziem polskich. Pątników na rowerach, jak zawsze, prowadzi proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Godlewski.

Pielgrzymi na rowerach z Łomży wyruszą w piątek po porannej Mszy świętej sprawowanej w ich intencji w kościele na wzgórzu Krzyża Świętego. W ciągu czterech dni pokonają około 360 kilometrów. Przejadą m.in. przez Ciechanów, Płock, Włocławek i Kruszwicę, by w poniedziałek w południe dotrzeć do Gnieźnieńskiej Katedry. 
- W 1050 rocznicę chrztu Polski chcę, wraz z grupą rowerowych pielgrzymów, stanąć w tym miejscu po pokonaniu ponad 350 km, aby odnowić nasze chrzcielne przyrzeczenia, a także, aby modlić się o zachowanie łaski, jaka spłynęła podczas chrztu dla wszystkich naszych parafian – twierdzi ks. Andrzej Godlewski. 
Proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży rowerowe pielgrzymki do miejsc ważnych w historii Polski organizuje od 2008 roku. Większość pątników to wciąż ci sami ludzie.
- To nie jest rowerowa wycieczka, lecz religijna pielgrzymka – zwykł podkreślać proboszcz Godlewski. Pątnicy codziennie modlą się, uczestniczą w konferencjach i we wspólnej Eucharystii. Każdy z jej uczestników poza wysiłkiem związanym z pokonaniem na rowerze od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu kilometrów dziennie wiezie też bagaż własnych intencji. 
Wytyczając rokrocznie nowy pielgrzymkowy cel i wiodący do niego szlak zaznaczane są na nim miejsca szczególne w polskiej historii. Tym razem pątnicy z Łomży zatrzymają się we Włocławku, przy tamie gdzie znaleziono zmasakrowane przez oprawców z SB ciało księdza Jerzego Popiełuszki. Tam odprawiona będzie pielgrzymkowa Msza święta. 
Miejscem docelowym tegorocznej rowerowej pielgrzymki łomżan będzie Gniezno - pierwsza, historyczna stolica Polski oraz prawdopodobne miejsce, w którym Mieszko I w 966 roku przyjął chrzest, zapoczątkowując proces chrystianizacji ziem polskich. W poniedziałek w Katedrze w Gnieźnie odprawiona zostanie Msza święta, której przewodniczyć będzie biskup Tadeusz Bronakowski. 
Proboszcz Godlewski na tę modlitwę zaprasza wszystkich parafian i mieszkańców Łomży, którzy mieliby możliwość dotarcia do Gniezna. Wszyscy zapraszani są na jutrzejszą poranną Mszę świętą w kościele Krzyża Świętego, po której pobłogosławieni pątnicy wyruszą na rowerową pielgrzymkę.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę