piątek, 15 grudnia 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Batalion NATO powstanie w okolicach Suwałk i Augustowa?

Jak donosi Financial Times, NATO umieści batalion w okolicach Suwałk i Augustowa. Żołnierze będą bronili tzw. przesmyku suwalskiego. Jak pisze gazeta, to część planów wzmacniających obecność Sojuszu na Wschodzie i zniechęcających Moskwę do ewentualnej agresji.

W przypadku konfliktu przesmyk suwalski byłby kluczowy - to on rozdziela bowiem Obwód Kaliningradzki od sprzymierzonej z Moskwą Białorusi. To on stanowi też jedyne połączenie państw bałtyckich z resztą krajów NATO. Oprócz polskiego, bataliony będą też dowodzone przez Amerykanów, Brytyjczyków i wspólnie - przez Niemców i Kanadyjczyków.

- To będzie największe wzmocnienie naszej zbiorowej obronności od czasów zimnej wojny - te słowa szefa NATO Jensa Stoltenberga cytuje Financial Times. Ale jak pisze dziennik, państwa wschodniej Europy chciały więcej. - Polska domagała się stałej bazy - przypomina gazeta.

Cytowany przez nią wiceszef MON Tomasz Szatkowski przyznaje, że "nie będzie to coś, co samo w sobie będzie mieć potencjał bojowy wystarczający do obrony całego teatru działań wojennych". Dodaje jednak, że siły stanowić będą "zdecydowanie poważniejszy odstraczacz". Według rozmówcy Financial Times, bataliony te mogłyby zacząć funkcjonować w przyszłym roku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0