Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

Przedstrajkowe referendum w MPWiK?

Dwa związki zawodowe w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Łomży ogłaszają referendum pracownicze. Chcą upoważnienia od załogi do działań w celu „poprawy funkcjonowania” spółki, „utrzymania istniejących stanowisk pracy”, oraz zgody nawet na strajk, jeśli rozmowy na dwa pierwsze punkty z właścicielem, czyli prezydentem Łomży, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Referendum ma odbyć się w przyszły wtorek 21. czerwca. Tego samego dnia planowane jest Walne Zgromadzenie Wspólników, na którym prezydent powoła nową Radę Nadzorczą spółki, a także może doprowadzić do zmiany zarządu MPWiK. Związkowcy mówią, że boją się, że to może zniweczyć zabiegi o wielomilionową dotację na modernizację oczyszczalni ścieków i skomplikować sytuację w zakładzie.

W tym roku kończy się kadencja członków Rady Nadzorczej MPWiK. Na początku czerwca ratusz opublikowała ogłoszenie zapraszające osoby zainteresowane i posiadające stosowne uprawnienia, do składania swoich ofert na członka nowej Rady Nadzorczej miejskiej spółki. Można je składać do jutra (środy, 15. czerwca) osobiście, listownie bądź mailowo. 
Powołanie nowej Rady Nadzorczej nastąpić ma na planowanym na przyszły wtorek Walnym Zgromadzeniu Wspólników, którą to funkcję jednoosobowo pełni prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Podczas tego samego posiedzenia dokona on rozliczenia władz spółki z działalności w ubiegłym roku. Prezydent może po powołaniu nowej Rady Nadzorczej wskazać jej kandydatów na nowych członków zarządu spółki w tym prezesa i wiceprezesa. I wiele wskazuje na to, że tak właśnie będzie.  
Spółka MPWiK powstała w sierpniu 1995 roku. Od początku funkcję prezesa pełni w niej Grzegorz Lewańczuk, a od 1999 roku wiceprezesem ds. eksploatacji jest Gilbert Okulicz – Kozaryn.

Referendum w obronie... zarządu?

Tego samego dnia gdy planowane jest Walne związkowcy z MPWiK w spółce chcą przeprowadzić referendum pracownicze. Przeprowadza je dwie organizacje związkowe - NSZZ „Solidarność” i Związek Zawodowy Inżynierów i Techników. Ogłoszenie o referendum we wtorek zostało wywieszone na tablicy ogłoszeń w siedzibie MPWiK. W referendum pracownikom spółki będą postawione trzy pytania: 
1. Czy jesteś za upoważnieniem Komisji Zakładowych do rozpoczęcia działań zmierzających do poprawy funkcjonowania MPWiK Sp. z o.o. w Łomży.
2. Czy jesteś za upoważnieniem Komisji Zakładowych do rozpoczęcia działań zmierzających do utrzymania istniejących stanowisk pracy w MPWiK Sp. z o.o. w Łomży
3. Czy jesteś za upoważnieniem Komisji Zakładowych do zorganizowania w MPWiK Sp. z o.o. różnych form protestów, aż do strajku włącznie w przypadku braku efektów rozmów z Właścicielem w kwestiach określonych w punktach l i 2.
Głosowanie pracowników MPWiK w zakładowym referendum prowadzone ma być w przyszły wtorek w godzinach 5.30 - 10:00 oraz 12.00 – 14.30. Nim do głosowania dojdzie związkowcy (w piątek) organizują spotkanie z pracownikami poświęcone bieżącej sytuacji w spółce i referendum.  

Z nami o planowanej akcji referendalnej związkowcy nie chcieli rozmawiać. Twierdzą, że to wewnętrzna sprawa pomiędzy nimi, a właścicielem MPWiK czyli prezydentem Łomży. Przyznają jednak, że referendum ma związek z najbliższym walnym Zgromadzeniem Wspólników, na którym może dojść do zmian władz spółki. Mówią, że boją się, że to może zniweczyć zabiegi dotychczasowego zarządu o wielomilionową dotację na modernizację oczyszczalni ścieków. Wniosek o przyznanie ponad 47 milionów złotych unijnej dotacji jest właśnie teraz oceniany przez Ministerstwo Środowiska.

210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę