Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Egzaminy na prawo jazdy nie tylko w Łomży

W Grajewie, Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie będzie można zdawać egzaminy na prawo jazdy. Na razie ma to dotyczyć tylko kategorii AM i to w części praktycznej. Projekt stosownej uchwały dopuszczającej takie egzaminy w miastach powiatowych, a nie tylko jak dotychczas w siedzibach Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, trafił już od radnych województwa. Jeżeli przegłosują uchwałę pierwsze egzaminy kategorii AM będą tam przeprowadzane zapewne zaraz po wakacjach.

Kategoria AM prawa jazdy uprawnia do kierowania: motorowerem o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub czterokołowcem lekkim którego masa własna nie przekracza 350 kg. W obu przypadkach pojazdy muszą też mieć ograniczenie prędkości jazdy do 45 km/h. O takie prawo jazdy, które od 2013 roku zastąpiło dawną kartę motorowerową, mogą się starać już 14-latkowie. Aby je otrzymać kandydaci muszą przejść obowiązkowy kurs i zdać egzaminy prawie takie same jak na „normalne” prawo jazdy. Egzaminy te odbywają się w Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, a teraz, po zmianach w prawie dopuszczającej organizowanie ich także w innych miejscach, władze województwa podlaskiego chcą dopuścić egzaminowanie we wszystkich  miastach powiatowych. 
- W przypadku dawnego województwa łomżyńskiego oznacza to stworzenie takiej możliwości w Grajewie, Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie – mówi Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD Łomża. - Niestety ze względów technicznych zapewnienia odpowiedniej łączności egzaminy teoretyczne będą musiały odbywać się w siedzibie WORD, ale na egzamin praktyczny egzaminator dojedzie już do tych miasta. 
Koniecznym warunkiem będzie też zebranie co najmniej pięciu osób. 
Mirosław Oliferuk ma nadzieję, że przeniesienie egzaminów praktycznych do miast powiatowych sprawi, że więcej osób będzie zdawało na to prawo jazdy. 
- Dawniej, gdy były jeszcze karty motorowerowe rocznie wydawaliśmy takie dokumenty dla około 300 młodych osób, a po wprowadzeniu kategorii prawa jazdy AM ta liczba spadła o 90%. Można odnieść wrażenie, że znaczna część młodych osób na motorowerach jeździ bez uprawnień. Gdy egzaminy będą się odbywały bliżej ich miejsc zamieszkania może więcej młodych kierowców będzie przystępowało do egzaminów – mówi dyrektor łomżyńskiego WORD.

Uchwałę sejmiku w sprawie wskazania miast, w których mogą być przeprowadzane egzaminy państwowe prawa jazdy w zakresie kategorii AM radni województwa mają podjąć jeszcze w czerwcu. Zakłada ona, że egzaminy te będą przeprowadzane w: Sokółce, Mońkach, Hajnówce, Siemiatyczach, Zambrowie, Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem, Grajewie, Augustowie oraz Sejnach. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Oczekuje się, że pierwsze egzaminy w tych miastach będą przeprowadzane po wakacjach.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę