Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Pielgrzymkowe pamiątki w łomżyńskim muzeum

„Pamiątka z pielgrzymki” to tytuł nowej wystawy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – To pierwsza taka wystawa prezentująca pamiątki pielgrzymkowe, związana z 25. rocznicą pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Łomży i pielgrzymką która dopiero nastąpi, przyjazdem papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. – Oparliśmy się na pamiątkach związanych z najbliższymi sanktuariami łącznie z Częstochową, uzupełnionych zdjęciami, informacjami i przedmiotami z tych najbardziej znanych miejsc pielgrzymek na świecie, jak np. Lourdes.

Na wystawę trafiły eksponaty podzielone na dwie grupy. W pierwszej są te związane z rodzimymi miejscami kultu takimi jak Hodyszewo, Dąbrówka, Licheń Stary, Skępe, Grabarka, Kalwaria Zebrzydowska i Częstochowa, w drugiej zaś pochodzące zza granicy, np. Riłskiego Monastyru w Bułgarii, Wilna, Fatimy, Pragi, Lourdes, Santiago del Compostela, Rzymu czy Ziemi Świętej. 
– Jest to z jednej strony wybór miejsc do których pielgrzymowało się z Kurpi, a z drugiej miejsca w których byłam lub bardzo chciałabym być – mówi autorka scenariusza wystawy Elżbieta Piskorz-Branekova, wieloletni pracownik Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, autorka trzytomowego dzieła „Polskie stroje ludowe”. 
W gablotach wyeksponowano najróżniejsze przedmioty: od mających wartość artystyczną do nawet nieco kiczowatych, ale będących dla ich właścicieli cenną pamiątką. Są więc wśród nich: obrazy, rzeźby, książeczki do nabożeństwa, różańce, zestawy medalików, figurki Matki Boskiej i różnych świętych, ryngrafy, szkaplerze, medaliony, krzyże, śpiewniki, ale też wiele typowych pamiątek ukazujących dane miejsce na fotografiach, pocztówkach czy makietach; jest też rekonstrukcja odpustowego straganu z pamiątkami, obwarzankami i zabawkami dla dzieci.
– Przez lata uważano, że są to pamiątki odpustowe, niezbyt wartościowe i nie warto ich gromadzić – ocenia dyr. Jastrzębski. – Tymczasem warto zauważyć, że one bardzo szybko ulegają zmianom, zarówno jakościowej jak i tematycznej, a do tego giną! Dlatego coraz trudniej znaleźć pamiątki wykonane z drewna, teraz królują już tworzywa sztuczne, tak więc na naszej wystawie można obejrzeć przedmioty już nierzadko unikalne. Kiedy zaczęliśmy ją przygotowywać okazało się, że nie ma wielu takich rzeczy, dlatego jest tu zbiór przedmiotów pochodzących z kilku muzeów oraz zbiorów osób prywatnych z naszego regionu.
Zbiory łomżyńskiego muzeum wsparły więc swymi zasobami: Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Elżbieta Piskorz-Branekova, Marta Cwalińska z Łomży, Wanda Dowlaszewicz z Ciechanowca, Jadwiga Gosk z Łomży, Katarzyna Mróz z Ostrołęki, Wiesław Rabenda z Zambrowa i Wojciech Surawski z Łomży, który udostępnił fotografię z lat 30. ubiegłego wieku, przedstawiającą uczestników łomżyńskiej pielgrzymki na Jasną Górę.
– Jestem rodzinnie związany z Łomżą od XVII wieku – mówi Wojciech Surawski. – Przekłada się to na to, że na sprawy łomżyńskie patrzę z sentymentem i dużym zaangażowaniem. Zdjęcie udostępnione przeze mnie na tę wystawę zostało znalezione na ulicy Woziwodzkiej przy okazji sprzątania strychu domu, który miał być sprzedany. Odnalazł je, z kilkoma innymi zdjęciami, mój syn i zapytał czy może zabrać, bo inaczej trafiłoby do śmieci. A tak leżało w szufladzie przez długie lata, aż trafiło na wystawę!
Na ekspozycji pojawi się też kolejna pamiątka, odkryta niedawno przez Elżbietę Piskorz-Branekovą w Łomży.
– Mieliśmy bardzo mało obiektów do zbioru obrazującego Kalwarię Zebrzydowską – opowiada Elżbieta Piskorz-Branekova. – Ale kiedy weszłam do miejscowego antykwariatu przy samym wejściu czekała na mnie plakietka właśnie z Kalwarii Zebrzydowskiej. Mało tego: chciałam ją kupić, pan nie miał wydać reszty i dał mi ją! I tak ta pamiątka już w poniedziałek zostanie dołożona do eksponatów – po prostu Matka Boża tak bardzo chciała na tej wystawie być, że aż się na nią zaprosiła!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę