Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Zarząd ŁSM: trochę faktów

Wydawałoby się, że członkostwo w organach nadzorczych daje wiedzę wystarczającą do rzetelnego głosu w sprawach nadzorowanej instytucji. Wypowiedź p. T. Zaremby „Spółdzielcza zmiana władzy” dowodzi jednak, że tak nie jest. Słuszny skądinąd apel o potrzebie większego uczestnictwa członków spółdzielni w Walnych Zgromadzeniach Członków – najważniejszego gremium decydenckiego w spółdzielczości – wsparł bowiem wyłącznie ogólnikami i insynuacjami o Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w której przez 6 lat – co sam podkreśla - był członkiem Rady Nadzorczej.

Sześć lat to wystarczający okres, by znaleźć chociaż jeden dowód uwiarygadniający stawiane tezy.  Jedyny przykład – o  „znikających”  śmieciach wartości około dwóch milionów złotych - dotyczył innej łomżyńskiej spółdzielni. (Co istotne to ŁSM przez lata utrzymywała w mieście niską cenę wywozu odpadów korzystając z usług dwóch konkurujących firm.) Inne „dane i liczby” co najwyżej ocierają się o rzeczywistość. 
Epatowanie liczbami, które nic nie odzwierciedlają, może służyć tylko tworzeniu atmosfery braku dbałości o kieszeń spółdzielcy. Tymczasem celem działań spółdzielczości w ogóle, a mieszkaniowej w szczególności jest minimalizowanie kosztów eksploatacji, przy utrzymaniu odpowiedniego standardu zamieszkania. Kilka zatem liczb ukazujących sytuację w ŁSM w ostatnich dwóch kadencjach Rady Nadzorczej.
Za główny cel nadal uznaje się działania termomodernizacyjne, które mają utrzymać w ryzach rosnące koszty jednostkowe energii cieplnej i elektrycznej, stanowiącej około połowy wysokości czynszu. W latach 2010 – 2016 na termomodernizację wydatkowano w ŁSM prawie 28 mln zł. W tej kwocie 4,7 mln złotych to środki wypracowane przez spółdzielnię z działalności gospodarczej. Na ocieplenie wydano 6 na każde 10 zł funduszu remontowego.  Ocieplono w tym czasie w różnym stopniu ok. 100 ze 184 budynków mieszkalnych. Wprowadzono inteligentne systemy sterowania ciepłem, które ograniczają zużycie energii o 8 – 16 proc. w zależności od zmian pogodowych.
Te działania spowodowały, że zużycie energii zmalało w tym czasie o ok. 27% - z 221 734 Gj w 2010 roku do 163 745 Gj w 2015 r.. Cena Gj wzrosła w tym okresie o 20% - z 56,22 zł do 70,28 zł, ale średni koszt energii w przeliczeniu na m2 mieszkania zmalał z 2,26 zł do 2,06 zł. 
Opłaty eksploatacyjne należą w ŁSM do najniższych nie tylko w Łomży. Ich składnikiem są „koszty administrowania” obejmujące płace pracowników,  koszty  materiałów i urządzeń biurowych  i utrzymania budynków administracyjnych. Utrzymują się one od lat na podobnym poziomie – 69 gr/m2 w 2010 r. i 68 gr/m2 w 2015 r. Na os. Jantar i Górka Zawadzka opłata eksploatacyjna od 2006 r. wynosi 1,35 zł/m2, natomiast na os. Centrum i Konstytucji wzrosła w 2014 r. o 10 i 15 gr. ze względu na wysokie koszty konserwacji budynków i konieczność wyrównania narosłych latami zaległości.
Wszystkie koszty i opłaty na każdy spółdzielczy lokal są bowiem dokładnie ewidencjonowane i rozliczane. W każdej chwili do wglądu lokatora. Podobnie rozliczana jest eksploatacja na poszczególnych budynkach. Również do wglądu. Podobnie jak dokumentacja wydatków funduszu remontowego oraz przetargów na remonty budynków. 
Transparentność działań Zarządu i Rady Nadzorczej zapewniają coroczne sprawozdania, które docierają do każdego członka spółdzielni w formie broszury zawierającej dane obrazujące nie tylko gospodarkę finansową. Tylko nieliczne spółdzielnie w kraju tak dokładnie informują o swej działalności.  
Funkcjonowanie spółdzielni zostało zauważone także w kraju. Jako jedna z kilku spółdzielni mieszkaniowych w województwie podlaskim ŁSM została wyróżniona tytułem „Gazeli Biznesu” w rankingu małych i średnich firm czasopisma „Puls Biznesu” oraz sklasyfikowana na 3 miejscu w kraju wśród dużych spółdzielni mieszkaniowych w rankingu czasopisma „Domy Spółdzielcze” w 2016 r. 
Zapraszamy do udziału Walnym Zgromadzeniu Członków ŁSM w dniach 15 i 16 czerwca 2016 r. 

Zarząd ŁSM w Łomży

JERZY BRODZIUK - Prezes Zarządu ŁSM
ZBIGNIEW DZIEMIŃSKI - Wiceprezes Zarządu ŁSM
RYSZARD ŚLĄZAK - Członek Zarządu, Główny Specjalista ds. Ekonomicznych

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę