Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Noc Bibliotek dla każdego

Ponad tysiąc bibliotek wzięło udział w drugiej edycji ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Włączył się do niej również Odział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, już od pięciu lat przygotowujący własną „Noc w Bibliotece” dla młodszych i starszych czytelników. W sobotę biblioteka była więc czynna w godzinach 9:00-16:00, a od 19.00 ponownie, bo jak informują organizatorzy akcji, ma to być „przestrzeń wolnego wyboru lektur i czasu, który płynie wolniej”. Pogodna noc sprzyjała bibliotecznym wędrówkom, dlatego do godz. 23:00 placówkę przy ul. 3 Maja odwiedziło kilkaset osób.

W tym roku łomżyńska biblioteka przystąpiła do akcji odbywającej się pod hasłem „Wolno czytać!”. Z tego, że nie tylko wolno, ale też warto i trzeba to czynić zdaje sobie sprawę coraz więcej rodziców, dostrzegających szybszy rozwój swych pociech mających od najmłodszych lat kontakt z książkami, stąd też ich tak liczna obecność na tej wyjątkowej imprezie.
– Julia ma sześć i pół roku, a Klara dwa latka i siedem miesięcy – mówi pani Jolanta. – Przyszłyśmy tu dzisiaj, bo bardzo zależy mi na tym, żeby moje córki miały kontakt z kulturą, różnymi obyczajami i książką – to jest dla mnie najważniejsze!
– Bardzo mi się tu podoba, często przychodzę tu z wnuczkami – dodaje pani Apolonia, która na „Noc w Bibliotece” przyszła z trzyletnią Polą. – Zawsze tu jest fajnie; kiedy nie przyjdę, to dzieci zawsze są zadowolone i szczęśliwe. Kiedyś nie chodziły do biblioteki, a teraz tak się zachęciły, że nawet w niedzielę przychodzą pod drzwi sprawdzać czy biblioteka jest otwarta!
W sobotę biblioteka była czynna długo, bo atrakcji nie brakowało. Swoje umiejętności taneczne pokazały przygotowane przez Ewę Grądzką i Ewę Karpińską dzieci z Publicznego Przedszkola nr 9, a uczniowie Katarzyny Szmitko ze Szkoły Podstawowej nr 7 zaprezentowali kabaret z wokalnym udziałem Urszuli Sulkowskiej. Wystąpili też Ula Wądołkowska i jej mąż Grzegorz z zespołu Microklimat, były też loteria, kiermasz książek i zagadki literackie dla dzieci oraz dorosłych. Odbyło się także podsumowania dwóch konkursów: dla dzieci i młodzieży na plakat z hasłem promującym bibliotekę i czytelnictwo oraz dla dorosłych „Moje książkowe fascynacje”, zaś w kąciku plastycznym dzieci kolorowały rysunki wykonane przez uczniów Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży.
– Jesteśmy zadowoleni, że tutaj jesteśmy – mówi pierwszoklasistka Natalia Grodzka z „Plastyka”. – Dobrze się bawimy i robiąc to, co kochamy możemy dzielić się swoimi umiejętnościami z dziećmi.
– Jestem oczarowana, że jest tu tyle dzieci! – dodaje jedna z uczestniczek imprezy. – Taki wieczór poświęcony bibliotece jest świetną sprawą – oprócz „Nocy Muzeów” mamy jeszcze „Noc Bibliotek”! Dzieci mogą zainteresować się czytaniem, pokazać i rozwijać swoje talenty – jestem pod wrażeniem!
Głównym punktem programu tegorocznej Nocy było spotkanie z pisarzem Rafałem Witkiem, zdobywcą ogólnopolskiej nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i laureatem konkursu im. Astrid Lindgren.
– Każda inicjatywa która wspiera czytelnictwo i zachęca dzieci do czytania jest cenna, a szczególnie tak atrakcyjna! – ocenia Rafał Witek. – Dzieci oprócz rozmowy o książkach mogą wziąć udział w występach, koncertach, a spędzanie czasu poza domem o tej porze jest chyba dla nich największą atrakcją!
Potwierdzały to liczne dzieci, które nie dość, że chętnie przychodzą do biblioteki na co dzień, to jeszcze czekają z utęsknieniem na takie biblioteczne imprezy.
– Podoba mi się to, że czas jest maksymalnie wypełniony – mówi 11-letnia Natalia. – Coś jest jedno po drugim, ciągle coś się dzieje i się nie nudzimy!
– Najfajniejszy był kabaret o rodzinie, bo były tam różne śmieszne rzeczy i występowała tam moja siostra! – deklaruje 8-letnia Martynka.
– Malowałam z koleżankami Jasia i Małgosię, a teraz czekamy na tort! – dodaje 11-letnia Weronika.
Ufundowany przez cukiernię Cendrowskich tort pojawił się na finał imprezy, a pomimo tego, że trwała ona aż cztery godziny nie brakowało głosów, że zakończyła się za szybko...
– Podczas Nocy zawsze jest i dziś też była duża frekwencja, co bardzo nas cieszy – ocenia prowadząca całość spotkania Aleksandra Morawska z Oddziału dla Dzieci MBP. – Zależało nam na tym, żeby przygotować imprezę dla czytelników w każdym wieku i widząc ich reakcje, możemy stwierdzić, że udało nam się to osiągnąć. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej biblioteki nie tylko podczas takich corocznych wydarzeń, ale również w celu wypożyczania i czytania książek!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Oddział dla Dzieci MBP

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę