Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Odeszła Prezes ZNP w Łomży Teresa Żelechowska (1942 – 2016)

Główne zdjęcie
Teresa Żelechowska (1942 – 2016)

- Z głębokim żalem żegnamy Teresę Żelechowską, naszą szczerą i pogodną koleżankę oraz przez szesnaście lat prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży – wspomina obecna prezes ZNP Aleutyna Kołos. – Pani Tereska zmarła w piątek w południe w szpitalu w Białymstoku. Była bardzo uczuciowa, wrażliwa i starała się pomóc każdemu w potrzebie. W sobotę wystawienie ciała, a w niedzielę pogrzeb Ś.P. Teresy Żelechowskiej.

Prezes Aleutyna Kołos poznała swoją poprzedniczkę w 1983 r., kiedy razem pracowały w SP nr 1 (dziś nieistniejącej), gdzie Teresa Żelechowska pracowała jako nauczycielka w klasach 1 – 3, a jej przyszła następczyni - w starszych. – To Pani Tereska ściągnęła mnie do Związku, byłam jej zastępczynią przez cztery lata od 1998 r. do 2002 – mówi z zadumą o mijającym czasie – Aleutyna Kołos. – Chyba tej śmierci się nie spodziewała… Miała tyle planów, z taką troską opowiadała o przyszłości dzieci i wnuków, do ostatnich dni zajmowała się działką…  

Teresa Żelechowska z d. Kryszpin urodziła się 22. sierpnia 1942 roku w Rozworach. Pracę zawodową rozpoczęła w 1961 roku jako nauczycielka nauczania początkowego i muzyki w Szkole Podstawowej w Rutkach Kossakach. Wyróżniała się niezwykłym talentem pedagogicznym i pomysłowością w pracy z dziećmi. Organizowała  życie kulturalne dzieci i młodzieży wiejskiej. Prowadziła koło teatralne, chór młodzieżowy i 7–osobowy zespół mandolinistów w Gminnym Ośrodku Kultury w Rutkach, wystawiając spektakle i koncerty dla miejscowej ludności. Zespół muzyczny zajmował czołowe miejsca w przeglądach powiatowych i wojewódzkich. Opiekowała się młodymi nauczycielami, służąc im pomocą w organizowaniu warsztatu pracy i samodoskonaleniu. Prowadziła lekcje pokazowe podczas konferencji metodycznych. Pracowała społecznie jako doświadczony instruktor Związku Harcerstwa Polskiego i dała się poznać jako wspaniały organizator obozów i rajdów dla młodzieży po całym kraju. Pracowała w Komisji Stopni Instruktorskich przy Komendzie Hufca ZHP w Łomży.
W roku 1986 jako nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży została wybrana prezesem Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. Funkcję tę pełniła przez 16 lat do roku 2002. Walczyła o godziwe warunki pracy i płacy dla nauczycieli oraz emerytów. Organizowała pomoc socjalną i losową pracownikom i ich rodzinom. Uczestniczyła aktywnie w zespołach negocjacyjnych z władzami miasta. Organizowała spotkania z NSZZ „Solidarność” i grupami pracowniczymi oświaty, dotyczące przemian i reform. Prowadziła akcję strajkową nauczycieli. Była inicjatorką przemian strukturalnych ZNP. Zapoczątkowała w 1999 r. i uczestniczyła w tworzeniu struktur międzygminnych w Grajewie i w Łomży. Uczestniczyła w pracach komitetu Obchodów 100-lecia ZNP. Opracowała samodzielnie materiały dla prezesów ognisk „Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej w tworzeniu regulaminów zakładowych – doskonalenie umiejętności negocjacji”. Po przejściu na emeryturę czuła się, przede wszystkim, związkowcem. - Utrzymywała stały kontakt z Zarządem Oddziału ZNP i Sekcją Emerytów i Rencistów – dodaje prezes Kołos. - Uczestniczyła jako gość w naszych uroczystościach, imprezach związkowych, przyjęciach imieninowych oraz wyjeżdżała razem na wspólny wypoczynek wakacyjny.
Za bardzo aktywną pracę zawodową i społeczną została nagrodzona: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną Chorągwianą Odznaką za Zasługi dla ZHP na Białostocczyźnie, Odznaką za Zasługi dla Województwa Łomżyńskiego, Złotą Odznaką ZNP, Medalem Janusza Górskiego TWP Łomża, Odznaką Zasłużony dla ZNP,  Nagrodą Ministra II Stopnia.

Wystawienie ciała Ś.P. Teresy Żelechowskiej w Domu Pogrzebowym „Marczyk” przy ul. Przykoszarowej w Łomży w sobotę, 28. maja, od godz. 16. Wyprowadzenie do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego o godz. 11.30 w niedzielę, 29. maja. Msza pogrzebowa o godz. 12. w dolnym kościele. Pochowanie na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej. 

Opr. Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę