środa, 18 października 2017 napisz DONOS@

W czwartek Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – zwana też Boże Ciało - to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele. „W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus” - podaje Katechizm Kościoła Katolickiego. Nieodzownym elementem Bożego Ciała są procesje: „lud chrześcijański składa z pobożnością świadectwo wiary w Eucharystię wychodząc z Najświętszym Sakramentem na drogi w uroczystych procesjach ze śpiewem”. Podczas przemarszu tysięcy wiernych wystąpią okresowe utrudnienia w ruchu drogowym. Oto spis procesji Bożego Ciała, które przejdą przez Łomżę.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów procesji Bożego Ciała są dziewczynki sypiące kwiaty przed kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament. (fot. 2014r.)
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów procesji Bożego Ciała są dziewczynki sypiące kwiaty przed kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament. (fot. 2014r.)

Procesja z parafii katedralnej wyruszy około godziny 11.00 - po Mszy świętej sprawowanej o godzinie 10.00. Będzie to wspólna procesja organizowana z parafią Ojców Kapucynów (Msza św. także o godz. 10.00). Wierni przejdą od Katedry ulicami Sadową, Polową, Legionów, Rządową, przez Stary Rynek, Giełczyńską i Dworną do Katedry.

W tym samym czasie - po Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.00 - wyruszy także procesja Bożego Ciała z parafii pw. NMP Częstochowskiej (ul. Poznańska). Trasa procesji wiedzie uliczkami osiedla Kraska.

W parafii Miłosierdzia Bożego (ul. Kardynała St. Wyszyńskiego) procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy odbędzie się po Mszy św. o 10.30. (czyli wyruszy ok. 11.30). Wierni przejdą od Sanktuarium ulicami Mickiewicza, Moniuszki, Spółdzielczą, Broniewskiego, Bema, Prusa i wiodącą przez park Aleją Jana Pawła II wrócą na plac przed kościołem.

W parafii Krzyża Świętego (ul. Zawadzka) procesja odbędzie się po Mszy św. o godz. 10.30. Wierni za Najświętszym Sakramentem przejdą ulicami: Zawadzką, Piłsudskiego, Kazańską i Porucznika Łagody. Procesję zakończymy uroczyste błogosławieństwo na placu przed kościołem 

W parafii św. Brunona z Kwerfurtu (ul. Wojska Polskiego) procesja wyruszy około 11.45 - po Mszy Św. z godz. 11.00. Procesja przejdzie ulicami Wojska Polskiego, Nowoprojektowaną, Wesołą i Wojska Polskiego.

W parafii Bożego Ciała (ul. Przykoszarowa) procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wyruszy po Mszy św. o godz. 12.00. Przejdzie ul. Przykoszarową w kierunku cmentarza, a następnie Śniadeckiego, Strzelniczą, Niemcewicza, Kołłątaja i Przykoszarową.

W parafii pw. św. Andrzeja Boboli (ul. Wąska) procesja wyruszy około godziny 13.00 - po Mszy św. sprawowanej o godz. 12.00. Trasa procesji wiedzie ulicami Wąską, Górną, Boczną i Wąską.

W parafii w Piątnicy procesja wyruszy około godz. 11. Przejdzie ulicami Szkolną, Czarneckiego, Forteczną, Wesołą, Ogrodową, Czarneckiego i Szkolną.

Udział we Mszy św. i procesji Bożego Ciała jest wyrazem wiary w prawdziwą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Księża proszą mieszkańców o przygotowanie ołtarzy, udekorowanie domów, zwłaszcza wzdłuż tras przejścia procesji Bożego Ciała oraz aktywny udział w procesji.

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0