Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

500+ w Łomży dał już ponad 3 miliony

Ponad 3 miliony 100 tysięcy złotych otrzymali już mieszkańcy Łomży na swoje dzieci w ramach rządowego programu 500+. Program ruszył 1. kwietnia i do wczoraj łomżanie złożyli 3636 wniosków o przyznanie im tego świadczeni. Póki co miejscy urzędnicy wydali 2266 decyzji. Dopiero po takim urzędowym przyznaniu świadczenia pieniądze są przelewane na konto rodziców dzieci.

Generalnie program zakłada wypłatę co miesiąc po 500 złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinnie, aż do czasu gdy osiągnie ono 18 lat. Świadczenie mogą otrzymać także rodzice na pierwsze dziecko jeśli mają niewielkie dochody - do 800 zł na osobę albo do 1200 zł na osobę, jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. 
I jak się okazuje w Łomży jako pierwsi po dodatkowe środki ruszyli właśnie rodzice jedynaków z niskimi dochodami. W pierwszym dniu składania wniosków łomżanie złożyli 491. wniosków, przy czym aż 356. dotyczyła pierwszego dziecka, czyli wynikała z niskiego dochodu rodziny. 
- Nie wszystkie wnioski, które złożone zostały w kwietniu są rozpatrzone – informuje Łukasz Czech z ratusza. -  Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci mamy 3 miesiące od momentu złożenia wniosku na wydanie decyzji.
Póki co miejscy urzędnicy wydali 2266 decyzji i w ślad za nimi popłynęły pieniądze.
- Kwota, którą do tej pory wypłaciliśmy to 3 mln 100 tys. 426,90 zł – podaje Czech wyjaśniając, że dziwna końcówka kwoty wynika z faktu, że świadczenie jest należne do dnia w którym dziecko kończy 18 lat.
Zatem jeśli w rodzinie z dwójką dzieci starsze urodziło się np. 20. kwietnia 1998 roku, to rodzina - niezależnie od dochodów - ma prawo otrzymać świadczenie na jego młodsze rodzeństwo tylko za 20 dni. 

Wnioski o wypłatę świadczeń można składać cały czas w wydziale spraw społecznych i zdrowia przy ul. Polnej 16, oraz w ratuszu przy Starym Rynku, ale w tym miejscu tylko jeśli świadczenia ma dotyczyć drugiego czy kolejnego dziecka. Wszystkie wnioski złożone do lipca powodują, że rodzina otrzyma świadczenia z wyrównaniem od 1. kwietnia. 
Według szacunków podawanych przez prezydent Łomży w mieście do otrzymywania tego świadczenia mogą być uprawnieni rodzice około 8 – 9 tysięcy dzieci. Rząd tę liczbę uprawnionych wstępnie oszacował na około 5500 dzieci przekazując miastu na wypłatę świadczenia do końca tego roku kwotę 22 milionów 606 tysięcy złotych.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę