Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Wywóz śmieci po rynkowych cenach tylko do końca roku

Miasto ogłosiło przetarg na odbiór i wywóz śmieci z Łomży i dowóz ich do miejskiego zakładu unieszkodliwiania odpadów w Czartorii koło Miastkowa. Usługa ma być świadczona tylko przez pół roku czyli od 1 lipca do końca 2016 roku.

Od połowy 2013 roku wszystkie śmieci w Łomży należą do miasta, a mieszkańcy płacą tzw. podatek śmieciowy z którego pokrywane są koszty ich zebrani, wywozu i unieszkodliwienia w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, czyli w należącym do miasta  zakładzie w Czartorii koło Miastkowa. Od września 2013 roku na zlecenia ratusza śmieci z Łomży wywozi „Błysk”. Ta firma wygrała już dwa miejskiej przetargi na te usługi – pierwszy w połowie 2013 roku, a drugi pod koniec 2014 roku. Okres na jaki zawarta była umowa w tym drugim przetargu upływa z końcem czerwca 2016 roku. 
Jeszcze w grudniu, gdy w mieście i regionie rozgorzał dyskusja w związku z podwyżką opłat za przyjęcie śmieci na wysypisku w Czartorii, władze Łomży sugerowały, że będą chciały, aby wywozem śmieci zajęła się powołana w ubiegłym roku miejska spółka Zakład Gospodarowania Odpadami, która zarządza wysypiskiem w Czartorii. Spółka ta miałaby otrzymać zlecenie z ratusza bez przetargu na zasadzie „in hause”, która dopiero teraz wprowadzana jest do polskiego prawodawstwa.
- Firma prywatna działa, aby zarabiać, a spółka miasta nie jest nastawiona na duży zysk, ale ma zaspokoić potrzeby – mówił Andrzej Garlicki, wiceprezydent Łomży podczas grudniowej sesji Rady Miasta, gdy podnoszono stawki podatku śmieciowego o 20%. Garlicki odpowiadał wówczas na zarzuty właściciela firmy Błysk, który przeciwstawiał się planom oddania dowozu śmieci miejskiej spółce.
- Przez 12 lat wmawiano wam (radnym – dop. red.), że MPGKiM to jedyny zakład, który może to robić, a dziś jest deja vu – to samo. Znowu się wpiera, że jak będzie „in hause” to będzie najtaniej - mówi radnym Andrzej Marczyk, podkreślając - „tylko przetarg może obniżyć cenę dla mieszkańców”.

Warto przypomnieć, że w pierwszym przetargu na wywóz śmieci w 2013 roku oferta firmy „Błysk” była w sumie o blisko 800 tysięcy złotych, czyli o ok. 1/3 tańsza od szacunków miejskich urzędników.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę