Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Portugalskie staże uczniów z „Budowlanki”

Główne zdjęcie
Mikołaj Kijek z bacalhau - specjalnością kuchni portugalskiej

Dwa tygodnie w Portugalii spędziła grupa 27 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. Uczniowie z klas: hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej w Apulii nad Atlantykiem doskonalili znajomość języków obcych i umiejętności praktyczne pracując u portugalskich przedsiębiorców. - Po pracy były wycieczki pozwalające młodzieży poznać atrakcje turystyczne, kulturę i smaki Portugalii – przekazują nauczycielki: Bogusława Romanowska i Elżbieta Wiśniewska, które opiekowały się stażystami.

Staże dla uczniów popularnej w Łomży 'Budowlanki' z Zielonej zorganizowała w Portugalii szkoła w ramach projektu realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza - Edukacja – Rozwój.
- Dużo emocji uczestnikom dostarczył lot z Berlina do Porto. Niektórzy bowiem odbywali podróż samolotem po raz pierwszy – wspominają nauczycielki. - Po dotarciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani w pięknym Centrum Rekreacyjno-Wypoczynkowym Jana Pawła II w Apulii, a bliskość oceanu stwarzała możliwości codziennych spacerów i obserwacji zjawiska przypływów i odpływów.
Głównym celem wyjazdu były staże odbywane przez uczniów w portugalskich przedsiębiorstwach: gastronomicznych, budowlanym  oraz sieci hotelowej w Apulii i Barcelos. Uczniowie pracujący w restauracjach poznawali menu, receptury oraz sporządzali potrawy, napoje i desery kuchni portugalskiej. Hotelarze  wdrażali procedury w zakresie obsługi gościa w recepcji oraz w dziale utrzymania czystości i porządku – housekeeping. Uczniowie z branży  budowlanej doskonalili umiejętności organizowania i kontrolowania robót budowlanych,  wykonując prace przy budowie obiektu agroturystycznego. Wszyscy docenili też fakt, że w miejscu zamieszkania oraz odbywania praktyk  mogli wymienić doświadczenia z rówieśnikami z Portugalii, Polski, Czech, Turcji i Rumunii. 
- Uzupełnieniem staży zawodowych były wycieczki pozwalające młodzieży poznać atrakcje turystyczne, kulturę i smaki  Portugalii – mówią nauczycielki. - W Guimares – kolebce monarchii portugalskiej zwiedzili średniowieczny zamek. Braga zwana „portugalskim Rzymem” w strugach ulewnego deszczu zachwyciła fasadami domów zdobionymi azulejos i bujną roślinnością ogrodów biskupich. Niezwykła była też wędrówka barokowymi schodami prowadzącymi do sanktuarium Bom Jesus do Monte, wznoszącymi się niczym „schody do nieba”. Największe wrażenie wywarła jednak na wszystkich wycieczka do Porto wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO . Rejs po rzece Douro, kolorowe kamienice wzniesione na skałach widziane ze statku, wizyta w winnicy Offley i przejście przez najwyższy most na zawsze pozostaną w pamięci.
Ponadto uczniowie odbyli także wizytę studyjną w międzynarodowej szkole średniej w Barcelos, która podobnie jak ZSTiO Nr 4 w Łomży w tym roku obchodziła jubileusz 50-lecia. Mieli tam możliwość obserwacji zajęć lekcyjnych, porównania wyposażenia laboratoriów i poznania działalności młodzieży w portugalskiej szkole. 

- Uczestnictwo w stażach zawodowych w Portugalii umożliwiło uczniom zdobycie umiejętności kluczowych – praktycznego zastosowania języka angielskiego oraz efektywnej współpracy w zespole i komunikacji interpersonalnej – oceniają zgodnie Elżbieta Wiśniewska i Bogusława Romanowska. - Udział w stażach zwiększył też ich motywację do nauki języków obcych oraz podnoszenia kompetencji i kwalifikacji zawodowych w różnych formach kształcenia ustawicznego. Doskonalenie kompetencji zawodowych oczekiwanych przez pracodawców i cenionych w Europie sprawi, że uczestnicy Projektu staną się bardziej konkurencyjni na rynku pracy, a poprzez uzyskanie Certyfikatu Europass zwiększą swoje szanse na zatrudnienie. Dzięki rzetelnej i aktualnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii będą mogli też osiągnąć lepsze wyniki na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.


Foto: Mikołaj Kijek z bacalhau - specjalnością kuchni portugalskiej
Foto: Na placu budowy w gospodarstwie agroturystycznym w Apulii
Foto: Na placu budowy w gospodarstwie agroturystycznym w Apulii
Foto: Przygotowanie przekąsek - Paulina Krajewska i Paulina Cwalina
Foto: Szaszłyki z ośmiornicy dzieło Patrycji Brzostowskiej
Foto: Zwiedzając Barcelos
Foto: Atrakcje Barcelos z tarasu widokowego
Foto: Barokowe schody prowadzące do Sanktuarium Bom Jesus do Monte
Foto: Spacer nad brzegiem oceanu
Foto: Rejs po rzece Douro w Porto
Foto: Uczestnicy Projektu na tle panoramy Porto
Foto: Zachód słońca nad Atlantykiem
Foto: Ceremonia wręczenia certyfikatów
Foto: Ceremonia wręczenia certyfikatu Arkadiuszowi Konopko przez właściciela firmy budowlanej
Foto: Uczestnicy Projektu po ceremonii wręczenia certyfikatów
Foto: Uczniowie ZSTiO Nr 4 w Łomży nad Atlantykiem

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę