Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Nowi diakoni

Główne zdjęcie
Święcenia diakonatu (fot. katedra.4lomza.pl)

Dziesięciu nowych diakonów wyświęcił biskup Janusz Stepnowski podczas sobotniej uroczystości w Katedrze. Święcenia te wprowadzają w stan duchowny Kościoła katolickiego, a więc wiążą się z obowiązkiem codziennego odmawiania Liturgii godzin. Przyjmujący je alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży ślubowali życie w celibacie.

Święcenia diakonatu jest to pierwszy z trzech stopni sakramentu święceń (diakonat, prezbiterat, episkopat). Diakoni są ustanowieni do pomocy kapłanom podczas sprawowania liturgii. Ich głównym zadaniem jest głoszenie słowa (np. czytanie Ewangelii podczas Mszy świętej, a na prośbę celebransa mogą również wygłosić kazanie), posługa przy ołtarzu, są zwyczajnymi szafarzami Komunii świętej. Mogą również udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu sakramentu małżeństwa, a także przewodniczyć liturgii pogrzebu i nabożeństwom (np. Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa).

Wśród 10 wyświęconych diakonów jest m.in. Marian Grochowski z par. Bożego Ciała w Łomży, Marek Muzyk z par. Trójcy Przenajświętszej w Borkowie (gmina Kolno) oraz dwaj zambrowianie Mateusz Płotoczyk z par. Trójcy Przenajświętszej i Krystian Urbanek z par. św. Józefa.

Zwyczajnym strojem diakona podczas Mszy świętej jest stuła przełożona przez lewe ramię i dalmatyka.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę