Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Sprawa referendum ws. lotniska wraca na wokandę sądu administracyjnego

Po raz trzeci WSA w Białymstoku zajmie się sprawą referendum ws. budowy regionalnego lotniska w Podlaskiem. Będzie musiał rozstrzygnąć, czy zgodne z prawem byłoby przeprowadzenie referendum na ten temat. W 2014 roku sejmik wniosek o takie głosowanie odrzucił.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpozna tę sprawę 18 maja. Dotyczy ona skargi komitetu referendalnego, na niedotrzymanie przez sejmik terminu na podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego budowy w Podlaskiem regionalnego portu lotniczego. Już dwa razy sąd zajmował się tą skargą i ją oddalał, dwukrotnie jednak orzeczenia pierwszej instancji uchylał Naczelny Sąd Administracyjny. W pierwszym postępowaniu WSA sprawdzał, czy samorząd dotrzymał terminu na rozpoznanie wniosku o przeprowadzenie referendum, w drugim - również to, czy referendum dotyczące takiej sprawy jak budowa lotniska, w ogóle jest możliwe.
Pomysłodawcy referendum uważają, że w tej sprawie jest możliwe referendum, które miałoby charakter opiniodawczy i które nie prowadziłoby do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem. Podkreślają, iż nie rezygnują z inicjatywy, pod którą w 2014 roku podpisało się ponad 70 tys. mieszkańców województwa podlaskiego.
Pod koniec września 2014 roku, przed wyborami samorządowymi, wniosek o takie referendum trafił do władz samorządowych województwa. 22 grudnia 2014 roku - głosami radnych rządzącej koalicji PSL-PO - został jednak przez sejmik odrzucony.
Ówczesny marszałek województwa Mieczysław Baszko (PSL) uzasadniał przed tym głosowaniem, że przeprowadzenie takiego referendum to niepotrzebne wydawanie pieniędzy (padła kwota 3 mln zł). Mówił też wówczas, że wynik referendum w takiej sprawie nie mógłby mieć charakteru wiążącego, a jedynie opiniodawczy lub konsultacyjny, bo decyzja o budowie lotniska nie mieści się w zadaniach i kompetencjach samorządu (zgodę na jego uruchomienie wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego).
Władze samorządowe podkreślały wtedy, że nie są przeciw budowie lotniska, ale przeciwko inwestycji, która będzie trudna do sfinansowania, a potem do utrzymania przez samorząd w sytuacji, gdy UE nie chce dofinansowywać takich projektów.
Po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych w zarządzie województwa podlaskiego doszło do zmian (Baszko został posłem), ale nowy marszałek Jerzy Leszczyński (PSL) podtrzymał stanowisko, że samorząd nie ma w planie budowy regionalnego portu lotniczego. Również powołał się na nieopłacalność takiej inwestycji, podając przykłady kilku takich lotnisk w Polsce.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę