Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Srebrne Róże dla bibliotekarek z Łomży

Główne zdjęcie
Anna Kamińska i Danuta Gradowska

Anna Kamińska i Danuta Gradowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży otrzymały w Białymstoku dyplomy Srebrnej Róży – nagrody Książnicy Podlaskiej za upowszechnianie czytelnictwa. Pierwszą doceniono za ogromne zaangażowanie w pracę z niepełnosprawnymi oraz starszymi czytelnikami, drugą za wieloletnie tworzenie łomżyńskiej bibliografii wydawnictw książkowych, niezwykle przydatnej uczniom, studentom i miłośnikom historii regionu. – Biblioteka wnioskowała też do dyrektora Książnicy Podlaskiej o nagrody dla pracowników bibliotek publicznych z terenu powiatu łomżyńskiego i takie dyplomy otrzymały też Jadwiga Bekus z biblioteki w Jedwabnem, Halina Ciuchnicka z biblioteki w Piątnicy, w tej chwili już na emeryturze oraz biblioteka w Śniadowie – mówi Krystyna Sobocińska, dyrektor MBP.


Dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego przyznaje nagrodę Srebrnej Róży od 1999 roku, honorując nią osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla rozwoju bibliotek województwa podlaskiego. Pracującą w bibliotece od 10 lat, a od 9 lat w Oddziale Zbiorów Specjalnych, Annę Kamińską doceniono za regularną współpracę z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Marianowie oraz w Łomży, Klubem Seniora w Łomży, prowadzenie zajęć bibliotecznych z niewidomymi, spotkań z cyklu „Spotkania z pasjami” i „Akcja e-motywacja” oraz jej łomżyńskiej kontynuacji w ramach „Akademii Aktywnego Seniora” dla osób 50+. 
– To praca z osobami starszymi i niepełnosprawnymi, mającymi swoje specyficzne potrzeby – mówi Anna Kamińska. – Potrzebują one kontaktu z drugim człowiekiem, rozmowy, która nierzadko też jest dla nich swoistą terapią, kogoś kto podsunie książkę, która może być odpowiedzią na ich problemy życiowe, zaprzyjaźni z komputerem, oswoi z nowoczesnym sprzętem i technologiami.
Danuta Gradowska pracuje w bibliotece od 21 lat, prowadząc jej kronikę czy dyżurując w czytelni, ale przede wszystkim, jako pracownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego, zajmuje się bibliografią regionalną. 
– Zajmuję się głównie wydawnictwami zwartymi – mówi Danuta Gradowska. – O Łomży i okolicy pisze się też w prasie, ale tym zajmuje się koleżanka. Wszystkie wydawnictwa regionalne znajdujące się w zbiorach naszej biblioteki są umieszczone w tej bibliografii łomżyńskiej, a od 2010 roku robimy to bardzo szczegółowo, żeby dać czytelnikom jak największy dostęp do wiedzy o regionie i Łomży. 
Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej piątkowej gali w Białymstoku, będącej jednocześnie pożegnaniem odchodzącego na emeryturę ich inicjatora, dyrektora Książnicy Podlaskiej  Jana Leończuka. I chociaż nie wiążą się z nimi żadne korzyści finansowe, to obie bibliotekarki nie kryją dumy z faktu, że ich praca została doceniona. 
– To taka bardzo cicha, mrówcza, ale myślę, że bardzo potrzebna praca – podkreśla Danuta Gradowska. – Kiedy dowiedziałam się, że zostałam wyróżniona dyplomem Srebrnej Róży, uznałam, że jest to trochę dziwne, dostać nagrodę za coś, co się robi w ramach normalnej, codziennej pracy, ale wymaga ona dokładności, staranności, jest to też bardzo ciekawe zajęcie. 
– Srebrna Róża mnie zaskoczyła, bo wykonując swoją pracę nie czynię tego, żeby zdobywać nagrody – dodaje Anna Kamińska. – Chcę pomagać ludziom, być bliżej nich jako bibliotekarz, tym bardziej, że są to ludzie starsi i niepełnosprawni, więc potrzebujący zainteresowania i wsparcia, przede wszystkim czysto ludzkiego.
W latach wcześniejszych dyplomy Srebrnej Róży otrzymali inni pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży : instruktorka Anna Lewoń, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów Barbara Piotrowska, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego Daniel Frąckiewicz, pracownica wypożyczalni Elżbieta Ziółkowska i pracownica Działu Udostępniania Zbiorów Hanna Rogowska, uhonorowano też za całokształt działalności samą bibliotekę.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę