Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Łomża (nie) społeczna

Główne zdjęcie
Stary Rynek w Łomży

Za Tomaszowem Mazowieckim i Mielcem, a przed Zawierciem i Jaworznem – na 31. miejscu wśród polskich miast od 50 do 100 tys. mieszkańców znalazła się Łomża w pierwszym „Rankingu aktywności społecznej samorządów”. Ranking przygotowany z fundacją Klon/Jawor i serwisem Moja Polis opublikowało ogólnopolskie pismo samorządowe „Wspólnota”. Łomża najwięcej punktów zdobyła za liczbę zarejestrowanych fundacji i stowarzyszeń, a najmniej za wsparcie NGO przez gminę. Okazuje się, że nawet w regionie wyraźnie zostaliśmy w tyle...

Ranking powstał w oparciu o cztery kryteria. W pierwszym autorzy wzięli pod uwagę frekwencję wyborczą w trzech ostatnich wyborach: samorządowych w 2014 roku, prezydenckich (średnią z obydwu tur) i parlamentarnych, a miejsce w rankingu wyznaczała średnia frekwencja we wszystkich trzech wyborach. Drugim wymiarem rankingu aktywności społecznej jest sektor pozarządowy. Autorzy raportu sprawdzili liczbę zarejestrowanych fundacji i stowarzyszeń na terenie gmin i dla zachowania porównywalności wyników wskaźnik przeliczyli je na 1000 mieszkańców. W rankingu uwzględniono także wysokość środków przekazanych organizacjom przez samorządy na realizację zadań publicznych (również w przeliczeniu na 1000 mieszkańców). Ostatni komponent rankingu obejmuje aktywność społeczną, która ma mniej formalny charakter niż działalność w ramach organizacji pozarządowych. Sprawdzono zbiórki publiczne, które mogą organizować nie tylko fundacje i stowarzyszenia, lecz także powoływane ad hoc komitety społeczne (ich liczba w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców).
Za każdy z tych komponentów gminy otrzymywał punkty (maksymalnie 100 punktów, po 35 w kategoriach: frekwencja wyborcza i sektor pozarządowy, po 15 w kategoriach: wspierający samorząd i oddolne inicjatywy), a ich suma decydowała o miejscu w rankingu w podziale na miasta duże, średnie, małe oraz gminy miejsko-wiejskie i wiejskie. Łomża oceniana była wśród miast średniej wielkości. Na 48. miast poddawanych ocenie znaleźliśmy się na 31. miejscu  razem z Mysłowicami i Stargardem. Niestety nawet w regionie nie możemy pochwalić się dobrym wynikiem. Przez nami są Siedlce (3. miejsce w zestawieniu), Ostrołęka (7.) i Suwałki (24.).
Łomża przegoniła tylko Ełk (40.). Wygraliśmy z nim dzięki frekwencji wyborczej. Nam przyznano 10 punktów, a im tylko 1.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę