Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Noc Muzeów już w sobotę

Trwają ostatnie przygotowania do piątej edycji Nocy Muzeów w Łomży. W tym roku będzie w niej uczestniczyć blisko 30 instytucji i placówek kulturalnych, zapewniających zwiedzającym wiele wystaw, koncertów, spektakli, spotkań autorskich, warsztatów i happeningów. Specjalnie na łomżyńską Noc Muzeów przygotowano też wydarzenia z udziałem lokalnych artystów: wystawę prac rzeźbiarza Michała Selerowskiego z Zambrowa, twórcy ławeczki Hanki Bielickiej i innych pomników polskich gwiazd oraz nietypowy koncert „Kobiety poety” orkiestry Filharmonii Kameralnej i poety z Drozdowa Henryka Gały; nie zabraknie też innych licznych atrakcji.

Trasa bezpłatnej linii MPK na sobotnią "noc muzeów" w Łomży
Trasa bezpłatnej linii MPK na sobotnią "noc muzeów" w Łomży

Z każdym rokiem program łomżyńskiej Nocy Muzeów staje się coraz bogatszy, a do organizacji cieszącej się ogromną popularnością imprezy włączają się kolejne instytucje. Prym wiodą wśród nich muzea. Muzeum Północno-Mazowieckie, Muzeum Diecezjalne i Muzeum Przyrody w Drozdowie oferują nie tylko oglądanie wystaw stałych i czasowych, ale przygotowały też na tę okazję zupełnie nowe ekspozycje czy wydarzenia, np. wystawę „Bursztyn Polska i świat” i inne, będą też pokazy filmowe, prelekcje i koncerty. Wśród nich znajdzie się rzecz bez precedensu, pierwszy wspólny koncert Filharmonii Kameralnej i jej założyciela Henryka Gały. 
– To będzie godzina, w czasie której publiczność będzie słuchała dobrej muzyki i nie najgorszych wierszy – zapowiada Henryk Gała. – Poezji lirycznej, miłosnej, a jednocześnie będzie to pewna opowieść z mojego życia. Pomyślałem też, że jeśli robimy już tak unikatową sprawę, że poeta występuje ze swoją łomżyńską córeczką- orkiestrą, to warto zrobić coś dodatkowego. Miała to być książeczka programu z wierszami, ale zrezygnowałem z tego pomysłu, koncertowi będzie towarzyszyć wystawa prac uczniów liceum plastycznego zainspirowanych tymi wierszami.
– Od dawna rozmawialiśmy z panem Henrykiem o możliwości wspólnego koncertu, który byłby swoistym połączeniem poezji i muzyki – dodaje Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. – Zaproponowałem, by taki występ miał miejsce właśnie w czasie Nocy Muzeów. Ten bardzo szczególny czas i szczególna sytuacja dają możliwość odejścia od pewnej koncertowej konwencji i zaproponowania czegoś zupełnie wyjątkowego.
Wśród licznych wystaw w galeriach państwowych i prywatnych wyróżnia się ekspozycja „Przestrzeń i papier” w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego.
– W tym roku bohaterem galeryjnej Nocy Muzeów jest Michał Selerowski z pobliskiego Zambrowa, absolwent liceum plastycznego w Łomży i ASP w Warszawie – zapowiada Karolina Skłodowska, kierownik galerii. – Wystawa obrazuje jego osiągnięcia – realizacje rzeźbiarskie w różnych miastach Polski, także w Łomży, gdzie jest słynna ławeczka Hanki Bielickiej oraz tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej. Na wystawie znajdą się również portrety, popiersia i reliefy wykonane w różnych tworzywach (m. in. w metalu) oraz rysunki i szkice pokazujące, w jaki sposób artysta dochodzi do efektu finalnego. 
W Teatrze Lalki i Aktora zostaną zaprezentowane dwa spektakle: autorski „Paluchy i szuflady” oraz „Zakochani w stylu retro” klubu „Carpe Diem”, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z popularną pisarką  Hanną Kowalewską, a na Starym Rynku będzie potańcówka kurpiowska. W swe progi zapraszają też inne placówki, instytucje, świątynie, szkoły i lokale, gwarantujące moc wrażeń już od godziny 15:00 aż do północy – szczegółowy plan Nocy Muzeów można znaleźć tutaj.
Specjalnie na Noc Muzeów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w uruchomi bezpłatną linię –  autobusy będą odjeżdżać ze Starego Rynku co 35 minut od godz. 18:35 do 00:15. 

Wojciech Chamryk

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę