Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

What a feeling po maturze z angielskiego w „Ekonomiku” i III LO

Główne zdjęcie
Klaudia Jermacz, Maciej Florczyk i Marcin Kuciński po maturze pisemnej z języka angielskiego w III LO w Łomży

- The sound was very clear but recorded people were native speakers so it might have been hard to understand them – tłumaczy jak na zawołanie Marcin Kuciński, maturzysta wracający spacerkiem po maturze pisemnej z angielskiego w III LO w Łomży. Niski, mocny głos zabrzmi na Senatorskiej jak głos lektora w BBC: uczył się w ogólniaku, w szkole językowej, na wideoczacie i podczas gier komputerowych. Siedzieć w ławce to za mało. - Trzeba wykazać inicjatywę, wzbudzać chęć nauki, powtarzać słownictwo. Najważniejsze, w moim przypadku, to rozmowy z ludźmi anglojęzycznymi.

Mateusz Turski, Małgorzata Nadolna i Andrzej Malinowski z ZSEiO nr 6 w Łomży
Mateusz Turski, Małgorzata Nadolna i Andrzej Malinowski z ZSEiO nr 6 w Łomży
Patryk Dobrzycki, Karol Piwowarski, Damian Zygmunt i Kamil Górski z ZSEiO nr 6 w Łomży
Patryk Dobrzycki, Karol Piwowarski, Damian Zygmunt i Kamil Górski z ZSEiO nr 6 w Łomży
Damian Zygmunt, Bartosz Piechowicz i Kamil Górski z ZSEiO nr 6 w Łomży
Damian Zygmunt, Bartosz Piechowicz i Kamil Górski z ZSEiO nr 6 w Łomży
Patryk Dobrzycki, Karol Piwowarski,  Damian Zygmunt i Bartosz Piechowicz z ZSEiO nr 6 w Łomży
Patryk Dobrzycki, Karol Piwowarski, Damian Zygmunt i Bartosz Piechowicz z ZSEiO nr 6 w Łomży
Hubert Super, Patryk Dobrzycki, Karol Piwowarski i Damian Zygmunt  z ZSEiO nr 6 w Łomży
Hubert Super, Patryk Dobrzycki, Karol Piwowarski i Damian Zygmunt z ZSEiO nr 6 w Łomży
Łukasz Kurpiewski z kolegami z ZSEiO nr 6 w Łomży
Łukasz Kurpiewski z kolegami z ZSEiO nr 6 w Łomży

Po dwóch godzinach obowiązkowej matury pisemnej z angielskiego młodzi ludzie polskojęzyczni w nieskazitelnie białych bluzkach i koszulach, granatowych spódnicach, spodniach i marynarkach wylegli na ulice, żeby odetchnąć od zmagania się z tekstami usłyszanymi i czytanymi i udzielaniem odpowiedzi na pytania w języku chłopaków z The Beatles, Muse i Franz Ferdinand. Nie każdemu poszło równie łatwo, jak Marcinowi, który zdał pierwszy stopień FCE, a w czerwcu przymierza się pokonać też drugi egzamin uznawany na całym świecie, w tym w USA, gdzie chłopiec ma rodzinę.

To nie był trudny egzamin, but not so easy
- Trochę zestresowany jestem, bardziej niż z polskiego i matematyki – opisuje w trzecim dniu matur stan swoich emocji Andrzej Malinowski, technik obsługi turystycznej przed „Ekonomikiem” przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży. - Węgierski zdaje mi się łatwiejszy, właśnie zacząłem się uczyć.
Dlaczego...? Bo – jak mówi porzekadło, nawiązujące do wydarzeń Wiosny Ludów z połowy XIX wieku – Polak, Węgier – dwa bratanki: i do szabli, i do szklanki. Takiego braterstwa szlachetnego w czasie pokoju może Polacy doczekają się także w oczach innych nacji, jeśli będę umieli pisać maile do koleżanek lub kolegów z zagranicy, co było zadaniem maturalnym: poinformować o wydarzeniu artystycznym w trakcie wycieczki klasowej. Wesoła Małgorzata Nadolna i Mateusz Turski z LO nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących zapraszali na festiwal muzyczny i sztukę teatralną. Na festiwalu można było pośpiewać, potańczyć i pojeść owoce, a na spektaklu – zakochać się. It's a pity that unhappily. - The boy felt in love with the girl who was from rich family - odsłania  kulisy romansu autor dramatu, stworzonego na egzaminie obowiązkowym z języka nowożytnego. - And they wanted him to marry some richer girl not the poor one. To nie był za trudny egzamin. Jeśli powiedzie mi się matura, wybiorę filologię angielską albo lingwistykę z angielskim i hiszpańskim.
Małgosia obawia się, że egzamin nie był wcale so easy, jednak jej wybór to nie studiowanie języka, tylko budownictwa w Politechnice Białostockiej. Zupełnie inaczej, niż pogodnych kolegów z klasy logistycznej. Wychodzą roześmiani, choć nie bardzo pewni, czy wysłane maile maturalne koleżanka Susanne z zagranicy oceniałaby jako na 100 percent poprawne. Są jeszcze bardziej rozbawieni, gdy okazuje się, że większość zapraszała na festiwale muzyczne, taneczne bądź teatralne... Czasami z obawą, że przedsięwzięcie spali na panewce, gdy kolega zachoruje lub złamie nogę. Pięciu kumpli z sympatycznej paczki zamierza studiować po maturze, na przykład logistykę w Białymstoku, lecz jeden ma inne plany na najbliższą przyszłość. - Bo mam siostrę w Islandii, wyrobię papiery i będę zarabiał porządne pieniądze, na początek przy zbiorach owoców – uchyla rąbka tajemnicy Damian Zygmunt. Nie dywaguje o wynikach egzaminu, aby się nie rozczarować. - Trzeba być dobrej myśli – uśmiecha się Karol Piwowarski, widząc jak do Huberta Super podchodzi kilkuletni kuzyn Piotruś.

Zakochani są wśród nas, but not this time
Na parkingu przy Giełczyńskiej, obok baru z chińskim i wietnamskim menu, inna czwórka kolegów z „Ekonomika” szykuje się do powrotu do domów. Najśmielszy Łukasz Kurpiewski po angielsku płynnie opowiada o hip-hop style dancing, o wyprawach autostopem do Norwegii i łatwej maturze. Łatwej, bo w internecie praktykował konwersacje z ludźmi różnych narodowości. Słownictwo mógł poznawać i utrwalić dzięki dobrym podręcznikom. Nie zamierza studiować novels nor poems, tylko elektronikę i telekomunikację, ewentualnie kryptologię i cyberprzestrzeń... Zanim to nastąpi, żegna się szarmancko i wsiada szybko to the car with friends. Maturzystka Klaudia Jermacz wraca pieszo po angielskim z rówieśnikiem z III LO Maciejem Florczykiem. Oboje są w pogodnych nastrojach: ciepło, słonecznie i dobrze poradzili sobie z egzaminem, chociaż Maciek martwi się, że za szybko, pochopnie wpisał jedną z odpowiedzi. Idą wolno, nie ma gdzie się spieszyć. Niech nikogo nie zmyli romantycznie spacerująca uliczkami starówki para. Po pierwsze: nie są parą. Po drugie: Klaudia to jedna z najsprawniejszych w „Trzecim” siatkarek. Szybka i skoczna startuje na AWF w Warszawie.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę