Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 663

„Mariusz Giełgut i jego koledzy...”

Etatowy doradca prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego pod koniec ubiegłego roku założył Łomżyńskie Stowarzyszenie Sportów Siłowych. Teraz prezydent Łomży, poza konkursem, przyznał stowarzyszeniu 9 tysięcy złotych dotacji na udział w II Otwartych Mistrzostwach Klubu Gryfit w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w Puławach. Gdy zapytaliśmy o to w ratuszu, ze strony ŁSSS na Facebooku usunięto zdjęcia z Mariuszem Giełgutem – także to, główne zdjęcie witryny oraz adres e-mailowy do... Mariusza Giełguta. - Przykre i budzące wątpliwości jest przyznawanie przez prezydenta miasta wysokich dotacji pieniężnych w trybie pozakonkursowym (czyli komu i na co się chce) dla swoich najbliższych współpracowników, którzy jednocześnie są członkami stowarzyszeń – mówi Maciej Borysewicz, radny miasta, który zastanawia się, czy dotacja nie jest finansowaniem prywatnego wyjazdu?

Z wniosku o przyznanie miejskiej dotacji wynika, że Łomżyńskie Stowarzyszenie Sportów Siłowych 30. grudnia 2015 roku zostało wpisane do ewidencji kubów sportowych, prowadzonej przez prezydenta Łomży. W jego władzach dziś nie ma prezydenckiego doradcy Mariusza Giełguta. Potwierdza to także Łukasz Czech z ratusza, odpowiadając na nasze pytania. 
- Doradca Prezydenta Łomży Mariusz Giełgut (…) był jednym z założycieli Łomżyńskiego Stowarzyszenia Sportów Siłowych. Obecnie nie jest członkiem tego klubu (...) - napisał Czech. 
Jak się okazuje, zmian władz stowarzyszenia dokonano 1. marca 2016 roku. Wyszukiwarka Google odsyłając do strony stowarzyszenia na Facebooku w opisie podaje „Łomżyńskie Stowarzyszenie Sportów Siłowych, Łomża, Poland. 340 likes · 22 talking about this. Prezes Mariusz Giełgut Wiceprezes Krzysztof Żukowski.”
Po kliknięciu na link internauta trafia na profil ŁSSS na Facebooku, ale trudno tam teraz szukać jakiejkolwiek wzmianki o Giełgucie. Jeszcze w środę przed południem Mariusz Giełgut był na znacznej części, jeśli nie na większości prezentowanych zdjęć – także na tym, które było głównym zdjęciem witryny. Było to zdjęcie zrobione podczas ubiegłorocznych zawodów w wyciskaniu sztangi leząc w Zalesiu, koło Białej Podlaskiej. To samo zdjęcie jest dostępne jeszcze na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego, a podpis pod nim brzmi: „Mariusz Giełgut i jego koledzy z drużyny „Łomża Team””. 
Na facebookowym profilu ŁSSS był także adres e-mailowy do Giełguta jako osoby zarządzającej witryną. Teraz już też tam go nie ma. Zmian na stronie dokonano po naszych pytaniach wysłanych do ratusza.

Pieniądze na dresy
Zgodnie z zarządzeniem podpisanym 2. maja przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, ŁSSS otrzymał z kasy miasta dotację celową 9 tysięcy złotych na realizację zadania publicznego: „Przygotowanie i udział w zawodach. II Otwarte Mistrzostwa Klubu Gryfit” w okresie od 10. kwietnia do 30. maja 2016 roku. 
Z oferty złożonej miastu przez stowarzyszenie wynika, że zawody odbędą się 21. maja w Puławach.  Ma na nie jechać 7 zawodników ŁSSS – 5 seniorów, 2 juniorów oraz prezes.
„Ze względu na zbyt małą aktywność sportową społeczeństwa istnieje potrzeba upowszechniania kultury fizycznej poprzez udział w zawodach sportowych transmitowanych przez stacje telewizyjne i internetowe” - brzmi punkt pierwszy z uzasadnienia „potrzeb wskazujących na konieczność wykonania zadania publicznego”. 
W sumie stowarzyszenie koszty zadania wyliczyło na 12 tys. 910 zł, z czego miejska dotacja miałaby pokryć je do wysokości 9 tys. 910 zł. Z miejskich pieniędzy stowarzyszenie deklarowało wydanie blisko 7 tysięcy złotych na zakup koszulek z logo Stowarzyszenia (600 zł), dresów (3600 zł), butów (1350 zł), czy opasek na nadgarstki i pasa (1200 zł). Ponad 2 tys. zł na sam wyjazd do Puław. Transport miałby kosztować 560 zł, a wyżywienie i zakwaterowanie po 800 zł. 
Kolejny tysiąc złotych miał iść na odżywki, a 300 zł na księgowość. 
Wniosek o przyznanie miejskiej dotacji w trybie pozakonkursowym ŁSSS do ratusza złożyło 6. kwietnia. Dwa tygodnie później – zgodnie z wymogami prawa - w BIP opublikowano ogłoszenie, w którym prezydent Mariusz Chrzanowski informował: „uznając celowość zadania, zamierzam udzielić dotacji w wysokości 9 tys. zł na jego realizację”, a wczoraj także w BIP opublikowano zarządzie prezydenta Chrzanowskiego z 2. maja przyznające ŁSSS tę dotację.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę