Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Łomżynianki z „Plastyka” w finale 40. Olimpiady Artystycznej

Główne zdjęcie
Julia Borkowicz, Anna Wojsław, Adriana Mocarska

W jubileuszowych eliminacjach centralnych XL Olimpiady Artystycznej w sekcji plastyka / historia sztuki wśród 70 uczestników z całej Polski znalazły się aż dwie uczennice Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży: Julia Borkowicz i Adriana Mocarska. Drugoklasistki przygotowały się pod okiem mgr Anny Wojsław, absolwentki łomżyńskiego Liceum Plastycznego, ale również i finalistki – tyle że XXXIII Olimpiady Artystycznej. - Pani Ania podołała zadaniu, choć była świeżo po obronie magisterki – chwali sorkę Julia. - Bardzo nas wspierała materiałami i doświadczeniem.

Gala w Muzeum Narodowym
Gala w Muzeum Narodowym
Wszyscy uczestniczy olimpiady
Wszyscy uczestniczy olimpiady
W willi od lewej Julia i Adriana
W willi od lewej Julia i Adriana
Przed Pałacem w Wilanowie: Julia i Adriana
Przed Pałacem w Wilanowie: Julia i Adriana
Na gali: Julia i Adriana
Na gali: Julia i Adriana


Dziewczęta poznały się jeszcze w czasach gimnazjalnych przez wojewódzkie konkursy plastyczne. Adriana Mocarska jest dwukrotną laureatką jako uczennica PG nr 8 w Łomży, zaś Julia Borkowicz – jednokrotną z PG nr 6. - Najpierw zbliżyła nas wspólna pasja, potem wspólni znajomi – opowiada Julia. To zaprocentowało podczas kolejnych etapów – były razem i czuły się raźniej. Anna Wojsław z kolei – czego można było się domyślić - jest nauczycielką Liceum Plastycznego. Zastępuje w tym roku szkolnym nauczyciela przedmiotu historia sztuki mgr. Cezarego Gwizdona, który w ubiegłym roku pracował z laureatkami. - Pani Ania starała się z nami postępować tak jak sor: systematycznie, zwracając uwagę na szczegóły. W 1. części, pisemnej, miałyśmy test wiedzy o historii sztuki: sześć zadań. Na podstawie obrazu rozpoznawałyśmy epokę, stulecie, kierunek artystyczny, autora obrazu i technikę tworzenia. Zdarzały się „kaprysy”, tj. mniej znane obrazy znanych twórców, jak dzieło surrealisty Maxa Ernsta. Ale były także sztandarowe prace Velazqueza, Rembrandta czy Friedricha.
Druga części olimpiady to wypowiedzi ustne. Zakwalifikowani po testach odpowiadali komisji na pytania, rozszerzające tematy wybrane indywidualnie na wcześniejsze eliminacje makroregionalne w Olsztynie. Adrianę zainteresowała ikona w twórczości Jerzego Nowosielskiego; Julię – ilustracja książkowa Jana Marcina Szancera. - Mamy na półkach w domu wiele książek, nawet nie wiedząc, ile włożył do nich swoich ilustracji Szancer – zapewnia Julia, tłumacząc, że dzięki niemu polskie ilustracje książkowe stały się znane na arenie międzynarodowej. - Po wojnie długo obowiązywała cenzura i doktryna socrealizmu. W jego pracach widać tęsknotę za polską, przedwojenną elegancją.
Łomżynianki uzyskały tytuł finalistek z wyróżnieniem, co oznacza uzyskanie najwyższego wyniku, czyli 100 procent na świadectwie maturalnym z historii sztuki na poziomie rozszerzonym. Wyjazd na XL Olimpiadę Artystyczną wzbogaciły o dodatkowe atrakcje: zwiedzanie kościołów Warszawy: kościół św. Krzyża, kościół św. Anny, bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela oraz kościół pw. Opatrzności Bożej w Wesołej, gdzie malowidła są dziełem J. Nowosielskiego, oraz wiosenne spacery po rezydencjach pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie i Łazienkach Królewskich.
- Julia Borkowicz i Adriana Mocarska dołączyły jako 23. i 24. uczennica do grona naszych uczniów utytułowanych bardzo zaszczytnym mianem finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady z Historii Sztuki – podkreśla z dumą dyrektor „Plastyka” Lidia Radziwanowicz. - Liczymy na nie obie w przyszłości!
Wiele wskazuje, że laureatki pójdą za głosem serca i rozumu. Od dłuższego czasu ich marzeniem jest wykorzystanie możliwości, jakie daje połączenie wiedzy o sztuce z umiejętnością posłużenia się pędzlem, czego nie wymagano na olimpiadzie. Chcą zajmować się konserwacją dzieł sztuki.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę