Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 listopada 2024 napisz DONOS@

Turniej Tenisowy Bona 2016 służy niepełnosprawnym i zdrowym

Główne zdjęcie
fot. Paweł Czerwonko

- Tenis stołowy wymaga skupienia uwagi, dlatego jest wskazany także dla osób z nadpobudliwością - objaśnia Danuta Lasota, absolwentka metodyki wychowania fizycznego specjalnego Akademii WF w Warszawie i opiekunka na III Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych Bona 2016, jaki z udziałem 84 zawodniczek i zawodników z 14 ośrodków odbywał się w sali „Medyka” w Łomży. - Znaczenie ma element integracyjny z młodzieżą sprawną z Liceum Sportowego, która sędziuje i towarzyszy gościom z województwa podlaskiego. To dla niej lekcja szacunku: rok temu z 36-letnią wówczas Anią Lumen próbowało wygrać chyba z trzech licealistów. Przekonali się, że nie wolno lekceważyć żadnego przeciwnika. Okazało się, że żaden z uczniów nie zdołał z nią wygrać.

fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko
fot. Paweł Czerwonko

Kiedy Danuta Lasota na korytarzu szkoły przy Wiejskiej opowiada o pożytkach z takiej rekreacji w rywalizacji, po godzinie 13. zaczęły się rozgrywki półfinałowe w sześciu kategoriach wiekowych i ze względu na stopień upośledzenia. Każde trafione uderzenie paletką w piłeczkę to nowy powód do dumy i do radości. - Bardzo przyjemne sędziowanie – ocenia Damian Budziszewski, 17-latek z APLO, specjalizujący się w rzucie oszczepem: 700-gramową tyczkę potrafi posłać na odległość 58 m, a mógłby i dalej, gdyby nie bolesna kontuzja sprzed roku, gdy naderwał sobie mięśnie barku. - Uczestnicy są ciekawi, czym się zajmuję, co robię na co dzień, więc trochę im o sobie opowiadam. 
Te spotkania – zdaniem specjalistki od wf specjalnego – są korzystne dla dowartościowania ludzi niepełnosprawnych i... dla Damiana, który może zostanie oszczepnikiem, trenerem lub ratownikiem medycznym, gdyż uczą go empatii, szczerości i otwartości w kontaktach z ludźmi, niespełniającymi pierwszych oczekiwań co do sprawności fizycznej albo intelektualnej. Udział w turnieju daje także możliwość zaistnienia w większym środowisku niż na co dzień oraz wyjazdu na wycieczkę. Ruch w każdym wieku pozytywnie stymuluje ludzki mózg: może zastąpić lek, a żaden lek nie zastąpi ruchu.

Współpraca, fair play i naturalność
Współorganizatorami turnieju są: Akademicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Stowarzyszenie „Dlatego warto”, Klub Uczelniany AZS PWSIiP oraz Warsztat Terapii Zajęciowej Bona. - Jadę na mistrzostwa Polski juniorów do Ostródy, gdzie zakwalifikowały się: Ewelina Sakowicz z II LO w Łomży i Dominika Górecka z Gimnazjum w Piątnicy – tłumaczy nieobecność na rozdaniu nagród zasłużony od dziesiątków lat dla tenisa wysokich lotów w Łomży Wacław Tarnacki, sędzia główny. - Nie ma tego co porównywać, inny poziom sportowy. Bardzo fajna impreza w dobrej atmosferze.
Sędziowie przy stołach tenisowych, a przy stole komisji sędziego głównego czuwa nad systemem rozgrywek i wynikami trójka z APLO: Barbara Kobeszko, Patrycja Kozioł, Paulina Lutrzykowska. - Tegoroczny turniej przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – cieszy się Adam Cwalina, dyrektor z WTZ Bona. - Przybyły reprezentacje Sejn, Augustowa, Dąbrowy Białostockiej. To dla nich wysiłek organizacyjny, finansowy, czasowy. Widzimy, że instruktorzy to zapaleńcy, świadczą o tym wyniki.
Wyniki od 1. do 3. miejsca w sześciu kategoriach potwierdzą słowa dyrektora WTZ i fizjoterapeuty w WTZ Bona Adama Bagińskiego: - Wszyscy przyjechaliście, więc wszyscy jesteście zwycięzcami. Kategoria 1 (niepełnosprawność intelektualna kobiet starszych): Anna Lumer, Urszula Garbowska, Renata Romatowska. Kat. 2 (niepełnosprawność int. kobiet młodszych): Agnieszka Matejkowska, Karolina Komorowska, Ewelina Parda. Kat. 3 (niepełnosprawność int. i chorych psychicznie mężczyzn starszych): Maciej Tarasiewicz, Tomasz Polkowski, Sebastian Zysk. Kat. 4 (niepełnospr. int. i chorych psychicznie mężczyzn młodszych): Marek Gołębiewski, Mariusz Kozłowski, Stanisław Czerlanis. Kat. 5 (niepełnosprawność w stopniu znacznym mężczyzn): Witold Stefanowicz, Piotr Sanik, Jarosław Janczewski. Kat. 6 (niepełnosprawność intelektualna  młodzików): Jerzy Laszczkowski, Dawid Dąbrowski i Kamil Herbst. Z Łomży wystąpiły drużyny: WTZ Bona, ZSS, DPS, ŚDPS. Za udział, przyjemną i fair play atmosferę podziękowali gościom i gospodarzom oraz dyr. Iwonie Puciłowskiej: dyrektor Adam Cwalina, Adam Bagiński i nauczyciel wf Dariusz Kisiel, który dosłał nam zdjęcia z imponującego naturalnością turnieju Bona 2016. 

Mirosław R. Derewońko



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę