Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Kontrola w PWSIiP and „Polish Journal of Applied Sciences”

Główne zdjęcie
Poseł Jacek Żalek, senator Anna Maria Anders i dr hab. Robert Charmas

- Mamy prawie 12 lat, ale doświadczyliśmy dużych emocji – mówił na konferencji z udziałem: senator Anny Marii Anders i posła Jacka Żalka (oboje z listy PiS) dr hab. Robert Charmas, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, przedstawiając wyniki ponad półrocznej kontroli z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Komisja ministerialna oceniła pozytywnie działalność PWSIiP ze względu na legalność i rzetelność. Rektor przedstawił także anglojęzyczne czasopismo, wydawane przez PWSIiP, „Polish Journal of Appllied Sciences”.


Senator Anna Maria Anders pogratulowała dobrej oceny, którą otrzymała PWSIiP. - Pracujemy nad tym, żeby zatrzymać naszą młodzież – stwierdziła, podkreślając, że „ważne, żeby nie wyjeżdżała z okręgu, z Polski”. Konferencja prasowa była okazją poinformowania o działaniach senator, która m.in.: rozmawiała z pewnym profesorem w USA, który chciałby pod koniec maja wygłosić wykład w Łomży; amerykańskim senatorem na emeryturze; grupą polskich inwestorów i przedstawicielką Kongresu Polonii Amerykańskiej. - Korzystam z każdej okazji, aby spotykać się z Polonią i inwestorami – zapewniła senator Anders, która w Stanach Zjednoczonych odwiedza również syna. 
Z upoważnienia premiera Jarosława Gowina poseł Jacek Żalek przekazał rektorowi PWSIiP Robertowi Charmasowi wyrazy uznania, że „bardzo wnikliwa kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości”. - To jedna z wzorowych uczelni, przestrzegająca wszystkich procedur – chwalił poseł uczelnię przy Akademickiej. - Łomżyńska szkoła może być stawiana za wzór nie tylko w województwie podlaskim, ale i w Polsce... Zdaniem posła, działalność tego ośrodka może skłaniać młodych, aby chcieli „żyć na tej ziemi i owoce swojej pracy zostawiać tutaj”, wracać i inwestować.

O uczelni w wesołych i mniej wesołych tonach
Rektor Charmas wyliczał, że kontrola ministerialna obejmowała 34 punkty, np., prawidłowość wyboru rektora i działalności senatu uczelni, dokumentacji przebiegu studiów i terminowego wydawania dyplomów, kompletności sprawozdań i rozliczeń finansowych instytucji, mającej około 2000 studentów, w tym około 1400 na studiach dziennych, i ponad 100 pracowników naukowych. Zastrzeżenia komisji wzbudził skład senatu po śmierci dr Ewy Konopki (1963 – 2015), na której miejsce nie znaleziono następczyni bądź następcy; rektor wziął to uchybienie na siebie, tłumacząc „przyczynami mentalnymi”. Drugie zastrzeżenie odnosiło się do niejasności w umowach z lat 2005 i 2006 z nauczycielami dla wyjaśnienia, czy zawierali umowy o pracę w PWSIiP jaki miejscu pracy podstawowym czy dodatkowym. Dziennikarzom oczekującym na spóźniającą się 20 minut senator Annę Marię Anders dano do wglądu 45-stronicowy dokument projektu wystąpienia pokontrolnego, podpisany przez dyrektor Biura Kontroli i Audytu Alicję Duda. Nie wszyscy nadążali z lekturą.
Nie udało się rektorowi Robertowi Charmasowi pokazać pierwszego numeru – jak określiła to miło familiarnie Jolanta Święszkowska z PWSIiP - naszego anglojęzycznego czasopisma „Polish Journal of Appllied Sciences”. Przypuszczać można, że „nasze czasopismo” na poziomie rozumienia tytułu sprawiać będzie w Łomży trudność nie tylko studentom i pracownikom naukowym PWSIiP... Jak opowiadał rektor, PJAS ma swoją wersję internetową, wersja drukowana to symboliczny nakład. W środku jest – na razie – 28 artykułów w obszernych działach, obejmujących nauki społeczne, biznes i ekonomię, nauki inżynieryjne, komputerowe i przyrodnicze oraz dotyczące żywności, środowiska i rolnictwa. Komitetowi redakcyjnemu przewodniczy prof. Jan Górski, wieloletni rektor Akademii Medycznej w Białymstoku. Periodyk z udziałem naukowców z zagranicy – Litwa, Łotwa, Cypr czy Włochy – pozwoli zbierać badaczom punkty do dorobku naukowego, a uczelni punkty w MNiSzW.
W jaki sposób o dorobku i badaniach macierzystej szkoły dowiedzą się studenci i naukowcy, o tym nie mówiono. Zapytaliśmy o losy centrum badawczego mleczarstwa, o jakim wielokrotnie mówiło się w związku z oddanym za 54 miliony zł kompleksem sal i laboratoriów PWSIiP. - Niewesoło w jakimś sensie to wygląda, ale studenci się cieszą ze sprzętu najwyższej jakości – przyznał rektor. - Są negocjacje, związane z szukaniem finansowania centrum badawczego. Nadal nie rozdzielono 30 mln euro na badania i rozwój z Urzędu Marszałkowskiego. Może we współpracy z Uniwersytetem Medycznym uda się stworzyć projekt „od pola do stołu”, od upraw do przetwórstwa i konsumpcji.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę