Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ostatnie dni na złożenie PIT

Mamy czas do 2 maja, ponieważ 30 kwietnia wypada w sobotę, aby rozliczyć się z fiskusem i złożyć zeznanie roczne za 2015r. Jeżeli chcemy uniknąć ewentualnych kolejek w urzędach skarbowych, można skorzystać z udogodnień przygotowanych przez administrację podatkową.


PIT przez Internet – najszybciej i najbezpieczniej
Rozliczając się z podatku dochodowego za 2015 rok możemy, tak jak w roku ubiegłym, złożyć swoje zeznanie PIT drogą elektroniczną korzystając z systemu e-Deklaracje. Wystarczy wejść na Portal Podatkowy gdzie w zakładce e-Deklaracje jest dostępny interaktywny formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać swoje zeznanie podatkowe. Znajduje się tam również szczegółowa instrukcja, jak to zrobić oraz informacja, które formularze PIT można przesłać przez Internet.

Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu może sobie sam wydrukować, w momencie, kiedy jego zeznanie zostanie poprawnie zarejestrowane w systemie. Posłuży do tego numer referencyjny, który wyświetli się podatnikowi w chwili składania zeznania. Wprawdzie podatnicy mogą złożyć zeznanie drogą elektroniczną do 2 maja 2016 roku, ale warto pamiętać, żeby ze złożeniem zeznania przez Internet nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ wiąże się to z ryzykiem nie otrzymania UPO na czas. Od początku roku w woj. podlaskim przez Internet złożono ponad 155 tys. e-PITów.

Skorzystaj z PFR
Jeżeli rozliczasz się na formularzach PIT-37 lub PIT-38, możesz skorzystać ze wstępnie wypełnionego przez urząd skarbowy zeznania podatkowego (PFR), które jest dostępne po zalogowaniu się na Portalu Podatkowym Dzięki tej nowej usłudze kwoty, które zawsze wpisywałeś podczas wypełniania rozliczenia rocznego, już są w PFR. Na przykład PFR PIT-37 zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. 
W ten sposób możesz rozliczyć się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem. Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Wydłużone godziny pracy US
Z myślą o podatnikach, którzy wybierają się do urzędów skarbowych, wydłużono godziny ich pracy. W ostatnich dniach kwietnia czyli 28 i 29 kwietnia podlaskie urzędy skarbowe będą otwarte do godz. 18.00.

Dyżur telefoniczny w Ministerstwie Finansów
W najbliższy czwartek 28 kwietnia 2016 r. skorzystaj z dyżuru telefonicznego Ministerstwa Finansów i zapytaj ekspertów podatkowych o rozliczenie PIT. W godzinach 10.00 – 13.00 możesz pytać o:
ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, tel. 22 694 34 34,
działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości, tel. 22 694 33 33,
opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych, tel. 22 694 55 88,
opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, tel. 22 694 37 37.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę