Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Rycerze Kolumba świętują w Łomży

Główne zdjęcie
Andrzej Anasiak i Krzysztof Orzechowski

Około 350 osób przyjedzie do Łomży świętować 10-lecie istnienia Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Uroczystości zaczną się już dziś wieczorną Mszą św. w Katedrze. W sobotę w trakcie dnia odbyć ma się VI Ogólnopolska Konwencja połączona z wyborem władz zakonu, a wieczorem w rocznicowej Mszy św. w Katedrze uczestniczyć maja m.in. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski, abp Gintaras Grusas, Metropolita Wilna, oraz Amerykanin Carl Anderson, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba. - Dla Diecezji Łomżyńskiej, Łomży i okolic to wyróżnienie, ale także podziękowanie i nagroda, bo działa tu 7 rad lokalnych i to jest drugie miejsce w Polsce – mówił Andrzej Anasiak Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Tomasz Wawrzykowicz, Andrzej Anasiak, Krzysztof Orzechowski i Szymon Czyszek
Tomasz Wawrzykowicz, Andrzej Anasiak, Krzysztof Orzechowski i Szymon Czyszek

Zakon Rycerzy Kolumba jest największą międzynarodową organizacją katolicką skupiającą mężczyzn. Został założony przed ponad 130 laty przez ks. Mc Givney w USA. W chwili obecnej liczy około dwóch milionów członków, zrzeszonych w 12 tys. rad lokalnych, głównie w USA, Kanadzie, Filipinach, Meksyku, Kubie i Ameryce Łacińskiej. W Polsce Rady Zakonu zaczęły powstawać w 2006 roku. Łomżyńska Rada Rycerzy Kolumba im. bł. Ks. Adama Bargielskiego była jedną z pierwszych w kraju. 
W sumie w Polsce jest ponad 4200 Rycerzy Kolumba, którzy tylko w ostatnim roku przepracowali, jako wolontariusze ponad 125 000 godzin i przekazali charytatywnie ponad 700 000 zł na cele dobroczynne. 
- Rycerze Kolumba łączą dwa środowiska tych, którzy chcą pomagać z tymi, którzy tej pomocy potrzebują – podkreślał  Andrzej Anasiak.
Krzysztof Orzechowski, były Delegat Stanowy, podkreślał, że rady Rycerzy Kolumba przy poszczególnych parafiach, działają autonomicznie, realizując potrzeby danej społeczności. 

Od kandydatów na Rycerzy Kolumba wymaga się, aby byli praktykującymi katolikami, mieli ukończone 18 lat i posiadali aprobatę miejscowego proboszcza. Rycerz Kolumba służy parafii oraz Kościołowi Powszechnemu, aby w łączności z braterską wspólnotą tworzyć lepszy świat, oparty na katolickich wartościach.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę