Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Poetycka premiera na jubileusz chrześcijaństwa w Polsce

1050. rocznicę chrztu Polski Teatrzyk Żywego Słowa „Logos” Witolda Długozimy uczcił w łomżyńskiej katedrze premierą poematu historyczno-lirycznego „Opowiem – pomilczę...”. Jego autorem jest ks. Jan Pietrzyk, poeta i proboszcz parafii Butryny nieopodal Olsztyna. – To tekst napisany specjalnie dla teatrzyku „Logos” i nikt inny go nie posiada! – mówi ks. Jan Pietrzyk. – Jestem z Łomżą bardzo związany: były tu prezentacje mojej poezji, przyjeżdżałem jako juror na konkursy poetyckie, dlatego chciałem stworzyć coś dla społeczeństwa tego miasta! – Chcieliśmy upamiętnić wydarzenia sprzed 1050 lat, kiedy to nasi przodkowie wkopali w tę ziemię pierwszy krzyż i nadali jej imię Polska! – podkreśla Witold Długozima.

Ks. Jan Pietrzyk tworzy od 2000 roku. Jest autorem  kilkunastu książek, w tym 12 tomików poetyckich oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Obchodzona w tym roku rocznica 1050-lecia chrztu zainspirowała poetę w sutannie do stworzenia utworu opiewającego to przełomowe dla Polski wydarzenie.
– Bardzo przeżywam jubileusz chrztu Polski i pomyślałem sobie, że pan Witold tak wspaniale współpracuje z młodzieżą w teatrzyku „Logos”, zaproponowałem więc, że coś dla nich napiszę  – mówi ks. Jan Pietrzyk. – Początkowo miał to być tylko wiersz o ojczyźnie, ale wyczułem intencje pana Witolda i postanowiłem napisać poemat.
„Opowiem – pomilczę...” powstał w kilka lutowych nocy tego roku, a autor zawarł w nim swe osobiste refleksje na temat rocznicy oraz przedstawił też fakty historyczne w poetyckiej oprawie.
– Zależało mi na tym, żeby nie były to teksty zebrane z lektur szkolnych, ale żeby sięgnąć po coś nowego – mówi Witold Długozima. – Z księdzem Pietrzykiem współpracuję już od wielu lat, a ponieważ stworzył taką historyczno-patriotyczną epopeję, dobraliśmy do tego muzykę z okresu średniowiecza i sądzę, że było to dobre podsumowanie w naszej katedrze obchodów 1050-lecia.
Utwór z podziałem na role wykonali recytatorzy „Logosu“: Julia Wierzbowska, Julia Jaskółka, Oliwia Niedbała, Jakub Chojnowski, Damian Śliwiński i Patryk Śliwiński. 
– Taka rocznica zdarza się tylko raz i było to dla nas wspaniałe przeżycie móc wyrecytować wiersze  ks. Jana Pietrzyka tutaj w katedrze! – mówi Patryk Śliwiński. 
– Przygotowywaliśmy się do tego około miesiąca, na próbach w środy i w piątki – dodaje Damian Śliwiński, który nie tylko recytował, ale na koniec zaśpiewał „Rotę”.
– To był mój pierwszy występ i jeszcze w takie święto! – opowiada Oliwia Niedbała. – Trochę się denerwowałam, ale to było wielkie przeżycie! 
– Jak na pierwszy raz poszło mi nie najgorzej – ocenia kolejny debiutant Jakub Chojnowski. – Dzisiaj była ta uroczystość związana z rocznicą chrztu Polski i cieszę się bardzo, że mogłem też recytować w tym naszym łomżyńskim zabytku!
Obowiązki duszpasterskie uniemożliwiły księdzu Pietrzykowi przyjazd do Łomży na premierę jego poematu, ale Witold Długozima zapowiada już kolejne wystawienia „Opowiem – pomilczę...”, być może z udziałem autora. 
– Jeśli ktoś nie był dziś w katedrze, to za tydzień wystąpimy w kościele Bożego Ciała po mszy o godz. 10.00, w kolejną niedzielę w kościele św. Brunona, a 15 maja jedziemy do Butryn do księdza Pietrzyka, podziękować mu za ten piękny tekst!– zapowiada Witold Długozima. 

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę