Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomża doczeka się Miejskiego Centrum Handlowo-Komunikacyjnego z PPP?

Główne zdjęcie
Dworzec autobusowy w Łomży. W tym miejscu miałoby stanąć nowe Miejskie Centrum Handlowo-Komunikacyjnego zbudowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

W trzecim kwartale 2016 władze Łomży chcą rozstrzygnąć toczące się od trzech lat postępowania na wyłonienie podmiotu gospodarczego, który w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego miałby przebudować tereny obecnego dworca autobusowego przy skrzyżowaniu Legionów i Sikorskiego w nowoczesne Miejskie Centrum Handlowo-Komunikacyjnego. Jak informuje Łukasz Czech z ratusza w połowie marca br. odbyła się kolejna tura spotkań z kandydatami w ramach negocjacji, a prezydent miasta podczas ostatniej sesji Rady Miasta powiedział, że ma nadzieję, że w niedługim czasie będzie mógł poinformować szczegółowo radnych o działaniach miasta w zakresie PPP.

Realizacja w ramach partnerstwa prywatno-publicznego Miejskiego Centrum Handlowo-Komunikacyjnego to jeden z pierwszy pomysłów ogłoszonych przez poprzedniego prezydenta Mieczysław Czerniawskiego. Centrum miałoby połączyć funkcje transportowe, administracyjne, handlowe czy usługowe i jak mówił ówczesny wiceprezydent Beniamin Dobosz, prowadzący od początku 2013 roku negocjacje z trzema firmami, które zgłosiły chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu, miałoby stworzyć „nowe centrum miasta”.
Założenie było takie, że na miejskiej działce wybuduje je prywatny przedsiębiorca, który przez co najmniej 30 lat mógłby czerpać zyski, a później całość oddać miastu. W ciągu trzech lat prowadzenia postępowania zmieniły się władze miasta i urzędnicy negocjujący z przedsiębiorcami. Ci ciągle są chętni na realizację z miasta inwestycji, choć zmieniły się warunki. Międzyczasie władze miasta zdecydowały, że stojące przy dworcu pawilony handlowe, które pierwotnie miały zostać rozebrane, będą dalej funkcjonowały oddane w użytkowanie wieczyste dotychczasowym dzierżawcom. Także przedsiębiorcy mieli stawiać miastu ostre warunki – np. podzielić się z miastem „ryzykiem” inwestycyjnym zaciągając kredyt na budowę Centrum pod zastaw miejskiej działki. 
Negocjacje między miastem a przedsiębiorcami są poufne do tego stopnia, że nawet nie pokazano rysunków jak Miejskie Centrum Handlowo-Komunikacyjne miałoby wyglądać, choć kilka z nich od dłuższego czasu można znaleźć w internecie. (zobacz projekt biura haussARCHITEKCI)

Dodajmy, że gdy rozpoczynano negocjacje o PPP wartość inwestycji szacowano na kilkadziesiąt milionów złotych od 45 do 80 milionów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę