Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Pesymiści i optymiści w biznesie

Główne zdjęcie
źróło: „Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015” autorstwa ekspertów Banku Pekao

Najbardziej zadowoleni w regionie są właściciele firm z podregionu białostockiego najmniej z subregionu łomżyńskiego – wynika z najnowszego „Raportu o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015” autorstwa ekspertów Banku Pekao. Jak wskazują eksperci w kolejnych latach, role mogą się odwrócić. Przedsiębiorcy z subregionu łomżyńskiego – sięgającego od Kolna przez Łomżę, Zambrów i Wysokie Mazowieckie po Bielsk Podlaski, Hajnówkę i Siemiatycze - to liderzy innowacji i eksportu w regionie.

źróło: „Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015” autorstwa ekspertów Banku Pekao
źróło: „Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015” autorstwa ekspertów Banku Pekao

Jak czytamy w raporcie nastroje podlaskich mikro i małych przedsiębiorców nie uległy zmianie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Miernik nastrojów - Ogólny Wskaźnik Koniunktury – osiągnął tu wartość 97 p. To nieco mniej niż średnio w kraju, gdzie mikro i mali ocenili swoje nastroje na 98 p. Największymi optymistami w regionie są przedsiębiorcy z podregionu białostockiego, którzy perspektywy 2016 roku ocenili aż na 100,8 p. W najgorszych nastrojach podobnie jak w ubiegłorocznym badaniu są właściciele firm z łomżyńskiego, którzy perspektywę 2016 roku ocenili na 97,4 p. Dla porównania średnio w kraju firmy oceniały perspektywy na 100,2 p.
Lokalni mikro i mali przedsiębiorcy gorzej niż średnio w kraju ocenili 5 z 8 badanych aspektów. Najgorzej ocenili odpowiednio sytuację branży, firmy, jej przychody, ogólną sytuację gospodarczą oraz wynik finansowy firmy. Pozostałym trzem aspektom: dostępności do finansowania, oczekiwaniu na zapłatę czy zatrudnieniu przyznali podobne oceny jak średnio w kraju.

Optymiści inwestują w innowacje
W 2015 r. w podlaskim  inwestowało 44% firm, to o ok. 3 p.p. więcej niż w 2014 r. i ponad 7 p.p. więcej niż dwa lata temu. Ubiegłoroczny wynik jest niewiele niższy od średniej w kraju, która wynosi 46%. Najwięcej firm inwestuje w podregionie białostockim (46%) i suwalskim (45%), na końcu rankingu plasuje się podregion łomżyński (40%). Przyszłość może przynieść jednak zmianę. Aż 46% właścicieli firm z podregionu suwalskiego zamierza inwestować, co jest świetnym wynikiem na skalę krajową, gdzie średnio inwestycje planuje 39% firm. W łomżyńskim odsetek inwestujących firm spadnie nieznacznie do 39%, a w podregionie białostocki spadek ten będzie znacznie większy - do 35%. Około 20% inwestycji jest wartych powyżej 100 tys. złotych, to o 5 p.p. więcej niż średnio w kraju.
Jeśli chodzi o działalność eksportową, w województwie prowadziło ją 14% mikro i małych firm wobec 16% kraju. W regionie pod względem eksportu prym wiodą firmy z łomżyńskiego – w ubiegłym roku eksportowało 16% z nich, a w kolejnym odsetek ten ma jeszcze wzrosnąć do 18%.
- Do tej pory to przedsiębiorcy z podregionu białostockiego przodowali pod względem eksportu i innowacyjności. Teraz wyprzedzają ich właściciele firm z podregionu łomżyńskiego. Taka zamiana ról może znaleźć odbicie w przyszłorocznym indeksie nastrojów - ocenia Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao S.A. 
W regionie podobnie jak średnio w kraju, co czwarta firm wprowadza innowacje produktowe. Pod względem innowacji procesowych sytuacja przedstawia się nieco gorzej niż średnio w kraju: wdraża je 14% podlaskich firm vs. 17% firm średnio w Polsce. Najwięcej innowacyjnych firm działa w podregionie łomżyńskim. 31% mikro i małych wdrożyło tu innowacje produktowe, a 19% procesowe.

Raport Banku Pekao powstał w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm, prowadzone we wrześniu 2015 r. Wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup subregionalnych, jak również według branż, wielkości firmy i okresu funkcjonowania na rynku. Respondenci odpowiedzieli na 70 pytań.

zobacz: Zamiana ról na Podlasiu - media.pekao.com.pl

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę