piątek, 24 stycznia 2020 napisz DONOS@

MPEC podzielił zysk... nie dla miasta

Ponad 2 miliony 127 tysięcy złotych brutto (1,741 mln zł netto) wyniósł ubiegłoroczny zysk Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Nowy zarząd spółki Radosław Żegalski i Paweł Laskowski, który na wniosek prezydenta Łomży Mariusz Chrzanowskiego przejął władzę w należącej do miasta firmie na początku września ubiegłego roku nie chce wypłacać dywidendy miastu. Zarząd zaproponował aby zysk podzielić na: podwyższenie kapitału spółki, utworzenie funduszu nagród do podziałów dla załogi i zwiększenie zakładowego fundusz świadczeń socjalnych. Pod koniec marca Rada Nadzorcza spółki zatwierdziła ten podział i dokumenty trafiły do prezydenta Łomży, który jednoosobowo pełni funkcję właściciela i... może to zmienić.

Siedziba władz MPEC przy ul. M. Kopernika
Siedziba władz MPEC przy ul. M. Kopernika

Ubiegłoroczne przychody MPEC 31 mln 940 tys. zł, a wydatki 29 mln 813 tys. zł. Zysk w kwocie 2 mln 127 tys. zł jest nieco niższy niż planowała osiągnąć spółka. Głównym tego powodem były ciepłe zimowe miesiące. Z wyliczeń spółki wynika, że sprzedaż ciepła była w ubiegłym roku najniższa od 1994 roku. I ogólnie na wytwarzaniu i sprzedaży ciepła spółka zanotowała stratę w wysokości ok. 77 tys. zł. Ponad dwumilionowy zysk – rekordowo wysoki - powstał zaś na tzw. pozostałej działalności operacyjnej. 
W ostatnich latach część zysku MPEC przejmował jako dywidendę budżet miasta. W ubiegłym roku była to kwota aż 1,3 mln zł. Teraz władze spółki chcą, aby cały zysk został w MPEC-u.  Na początku marca uchwałę w tej sprawie podjął zarząd spółki, a pod koniec miesiąca takich podział środków zatwierdziła rada nadzorcza. 
Z 1 miliona 741 tysięcy złotych zysku netto większość środków – 1 mln 50 tys. zł – chcą przeznaczyć na podwyższenie kapitału zapasowego. Niewiele ponad 640 tys. zł  ma trafić na fundusz nagród dla pracowników spółki, którzy w przeciwieństwie do miejskich urzędników nie mają „trzynastek”, a reszta ok. 49 tys. zł miałoby trafić do zakładowego fundusz świadczeń socjalnych.
Podział środków z zysku musi zatwierdzić jeszcze prezydent Łomży, który jednoosobowo pełni funkcję właściciela miejskiej spółki.


 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę