Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

MPEC podzielił zysk... nie dla miasta

Główne zdjęcie
Siedziba władz MPEC przy ul. M. Kopernika

Ponad 2 miliony 127 tysięcy złotych brutto (1,741 mln zł netto) wyniósł ubiegłoroczny zysk Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Nowy zarząd spółki Radosław Żegalski i Paweł Laskowski, który na wniosek prezydenta Łomży Mariusz Chrzanowskiego przejął władzę w należącej do miasta firmie na początku września ubiegłego roku nie chce wypłacać dywidendy miastu. Zarząd zaproponował aby zysk podzielić na: podwyższenie kapitału spółki, utworzenie funduszu nagród do podziałów dla załogi i zwiększenie zakładowego fundusz świadczeń socjalnych. Pod koniec marca Rada Nadzorcza spółki zatwierdziła ten podział i dokumenty trafiły do prezydenta Łomży, który jednoosobowo pełni funkcję właściciela i... może to zmienić.

Ubiegłoroczne przychody MPEC 31 mln 940 tys. zł, a wydatki 29 mln 813 tys. zł. Zysk w kwocie 2 mln 127 tys. zł jest nieco niższy niż planowała osiągnąć spółka. Głównym tego powodem były ciepłe zimowe miesiące. Z wyliczeń spółki wynika, że sprzedaż ciepła była w ubiegłym roku najniższa od 1994 roku. I ogólnie na wytwarzaniu i sprzedaży ciepła spółka zanotowała stratę w wysokości ok. 77 tys. zł. Ponad dwumilionowy zysk – rekordowo wysoki - powstał zaś na tzw. pozostałej działalności operacyjnej. 
W ostatnich latach część zysku MPEC przejmował jako dywidendę budżet miasta. W ubiegłym roku była to kwota aż 1,3 mln zł. Teraz władze spółki chcą, aby cały zysk został w MPEC-u.  Na początku marca uchwałę w tej sprawie podjął zarząd spółki, a pod koniec miesiąca takich podział środków zatwierdziła rada nadzorcza. 
Z 1 miliona 741 tysięcy złotych zysku netto większość środków – 1 mln 50 tys. zł – chcą przeznaczyć na podwyższenie kapitału zapasowego. Niewiele ponad 640 tys. zł  ma trafić na fundusz nagród dla pracowników spółki, którzy w przeciwieństwie do miejskich urzędników nie mają „trzynastek”, a reszta ok. 49 tys. zł miałoby trafić do zakładowego fundusz świadczeń socjalnych.
Podział środków z zysku musi zatwierdzić jeszcze prezydent Łomży, który jednoosobowo pełni funkcję właściciela miejskiej spółki.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę