Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Łomżanie ruszyli po 500+

Blisko pół tysiąca wniosków złożono w Łomży w piątek, w pierwszy dzień po starcie rządowego programu „Rodzina 500+”. Generalnie po 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dzieci mają otrzymywać rodzice, w których rodzinach jest co najmniej dwoje dzieci w wieku do 18 lat, ale pieniądze mogą otrzymać także rodzice na pierwsze dziecko jeśli mają niewielkie dochody. I jak się okazuje w Łomży pierwsi po dodatkowe środki ruszyli właśnie rodzice jedynaków.

Poseł Bernadeta Krynicka
Poseł Bernadeta Krynicka

Program „Rodzina 500+” „ma dać poczucie elementarnego bezpieczeństwa i stabilności. Często ma pomagać w trudach dnia codziennego, ale także ma pozwolić spełnić oczekiwania i aspiracje, które wychodzą w przyszłość” - napisał Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości w ulotce wydanej przez Klub Parlamentarny PiS, którą podczas konferencji prasowej w Łomży kolportowała poseł Bernadeta Krynicka. Ulotka „Rodzina 500+ Dotrzymaliśmy słowa!” prezentuje „drogę”  programu od kongresu programowego PiS w lutym 2014 roku, przez ubiegłoroczne kampanie wyborcze: prezydencką Andrzeja Dudy i parlamentarną kandydatki na premiera Beaty Szydło, i proces legislacyjny w nowym Sejmie i Senacie, po złożony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę  podpis pod uchwaloną ustawą w 93. dniu od zaprzysiężenia premier Beaty Szydło i wejście w życie  1 kwietnia 2016 roku.   

Rządowo-samorządowe rachunki
Podczas konferencji poseł Krynicka przypominała dla kogo jest to wsparcie, gdzie składa się wnioski i podawała rządowe szacunki odnośnie m.in. liczby uprawnionych do świadczeń i szacowanych zysków rodzin. W skali województwa do comiesięcznych dodatków po 500 zł uprawnionych jest 118 tysięcy dzieci żyjących w 87 tysiącach rodzin. W samej Łomży – według danych, które poseł Krynicka jak zaznaczała otrzymała z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego – uprawnionych jest 5,5 tys. dzieci, a kolejne 1360 w gminie Łomża. 
Tymczasem samorządowcy mają inne, wyższe wyliczenia. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski szacuje na około 8 – 9 tysięcy liczbę dzieci na które rodzice mogą otrzymywać świadczenia z programu „Rodzina 500+” jest więcej. 
- Faktycznie środki, które otrzymało miasto Łomża  na realizację rządowego programu „Rodzina 500+” w wysokości ok. 23 milionów złotych wystarczą na wypłaty świadczeń w tym roku dla około 5500 dzieci, ale sądzimy, że to pierwsza transza środków i będą następne – mówi Łukasz Czech z ratusza odnosząc się do niższych niż samorządowe szacunków rządowych odnośnie liczby dzieci uprawnionych do tych świadczeń w mieście.    
Podobnie znacznie większe niż wyliczania rządowe są także szacunki wójta gminy Łomża Piotra Kłysa, który liczbę dzieci uprawnionych do otrzymywania po 500 zł miesięcznie określa na około 2400 osób. 

Pieniądze na koncie jeszcze w kwietniu
Ile dokładnie dzieci będzie kwalifikowało się do otrzymywania tych świadczeń w Łomży okaże się w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Tyle czasu mają rodzice dzieci na złożenie wniosku, aby świadczenia otrzymać z wyrównaniem od 1 kwietnia. Teoretycznie na rozpatrzenie wniosków miejscy urzędnicy mają trzy miesiące od dnia złożenia, ale praktycznie przebiega to o wiele szybciej.   
Jak przekazuje Łukasz Czech w piątek 1 kwietnia, w pierwszym dniu składania wniosków, miejscu urzędnicy pracujących w trzech punktach miasta przyjęli łącznie 491 wniosków. Zdecydowana większość wniosków dotyczyła pierwszego dziecka, czyli wynikała z niskiego dochodu rodziny. Takich wniosków było 356, a na drugie i kolejne dzieci „tylko” 135. Jak podkreśla Czech jeszcze tego samego dnia miejscy urzędnicy wydali 63 decyzje administracyjne przyznające te świadczenia, co oznacza, że pieniądze do tych rodzin trafią najpóźniej do końca kwietnia.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę