czwartek, 19 października 2017 napisz DONOS@

Znowu płoną trawy

W ubiegłym roku w Polsce doszło do blisko 83 tysięcy pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych w wyniku których zginęło 7 osób, a 141 zostało rannych. Najwięcej tego typu pożarów zanotowano w marcu i kwietniu ubiegłego roku – razem 43 724. W tym roku sezon na wypalanie trwa. Pomimo zakazów, próśb i ostrzeżeń trawy płoną także w Łomży i wokół niej. W weekend strażacy gasili 5 pożarów suchej trawy.

Jak przekazuje bryg. Grzegorz Wilczyński, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, po dwa pożary były w Łomży i Piątnicy oraz jeden w okolicach Wizny. Za każdym razem ogień obejmował od około 40 arów do niemal hektara powierzchni. Na szczęście w żadnym ze zdarzeń nie odnotowano większych strat.

Niemniej strażacy przypominają, że wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0