„Podaj dłoń autyzmowi”
Z inicjatywy Fundacji DR OTIS po raz pierwszy w Łomży obchodzić będziemy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, przypadający co roku 2 kwietnia. Tego dnia na Starym Rynku odbędzie się impreza integracyjna, a w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego dyżurować będzie 13 specjalistów terapeutów z ośrodków w całej Polsce. - Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają zwrócić uwagę na potrzebę tolerancji i akceptacji osób dotkniętych autyzmem. Mottem tegorocznych obchodów jest hasło „Podaj dłoń autyzmowi”, będące zaproszeniem do wejścia w świat autyzmu i dostrzeżenia pragnienia autystów do życia z ludźmi i wśród ludzi – podają organizatorzy. Już teraz na słupach oświetleniowych przy głównych skrzyżowaniach w Łomży wiszą niebieskie flagi będące wyrazem jest solidarność z osobami autystycznymi. Organizatorzy akcji zachęcają, aby przyłączyć się do niej zakładając 1 kwietnia część garderoby w kolorze niebieskim.
- Ten dzień jest szczególną okazją do zwrócenia uwagi łomżan na fakt, że autyzm dotyczy sporej i niestety ciągle rosnącej liczby mieszkańców naszego miasta – mówi Dorota Zwierzyńska z fundacji Dr Otis, będącej organizatorem wydarzenia na łomżyńskiej starówce.
W obchody Światowego Dnia Autyzmu włączyło się również Miasto, które współorganizuje wydarzenie na Starym Rynku.
- Autyzm dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie, a często obok tej choroby przechodzimy obojętnie – mówi Mariusz Chrzanowski prezydent Łomży, który jednocześnie zaprasza mieszkańców w sobotę na Stary Rynek.
Od godz. 11. do 14. odbywać się będą tu koncerty zespołów BL Blues Band, Droga na Ostrołękę, Studia Piosenki POP ART i Studia Wokalnego eMDeK. Na scenie zaprezentują się również dzieci z Przedszkola Nutka oraz Mały Artysta. W trakcie koncertu organizatorzy mówić będą także o mitach i stereotypach związanych z autyzmem i apelować o przychylność dla autystów. Punktem kulminacyjnym - o godzinie 13. - będzie zaś wypuszczone w niebo 500 niebieskich balonów, będą symbolicznym znakiem akceptacji i jedności z Autystami.
Plac Starego Rynku wypełnią także samochody i motocykle, należące do członków klubu motocyklowego WILD DOGS, a Grupa Ratownicza NADZIEJA przeprowadzi pokaz ratownictwa medycznego.
Drugim wydarzeniem, które odbędzie się w sobotę jest spotkanie z terapeutami w Centrum Katolickim im Jana Pawła II przy ul. Zawadzkiej 55. Podczas spotkania rodzice dzieci dotkniętych autyzmem będą mogli skorzystać z porad 13 doświadczonych terapeutów, którzy na co dzień pracują z autystami w różnych ośrodkach w Polsce. Jak podkreślają organizatorzy spotkanie z terapeutami zostało zaplanowane w formie indywidualnych rozmów. By jak najlepiej wykorzystać czas, a przy tym by jak najwięcej osób mogło skorzystać z doświadczenia terapeutów warto zawczasu przygotować pytania. Pozwoli to na uzyskanie rzeczowych odpowiedzi i będzie stanowiło dobry punkt wyjścia do kontynuowania konsultacji w formie telefonicznej czy mailowej.
Oto wykaz specjalistów terapeutów, którzy będą dyżurować w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej 55
10:00 – 13:30 dr Anna Prokopiak – Seksualność dzieci i młodzieży z autyzmem
10:00 – 14:00 Ilona Szok – Oligofrenopedagog, surdopedagog
10:00 – 14:00 Ewa Polak – Neurologopeda
10:00 – 12:00 Beata Kwiatkowska – Psycholog, Trening słuchowy Johansena, Biofeedback
10:00 – 13:00 Dorota Żebrowska – Metoda Behawioralna
10:00 – 12:00 Waldemar Gregorek – Fizjoterapia, Terapia Czaszkowo-Krzyżowa
10:00 – 13:00 Danuta Chojnowska – Logopedia
10:00 – 13:00 Wanda Majewska – Integracja Sensoryczna
10:00 – 13:30 Ewelina Mierzejewska – Metoda Son Rise
11:00 – 14:00 dr Maciej Kierył – Prekursor muzykoterapii w Polsce – muzykoterapia
12:00 – 16:00 Mariola Wityńska – Terapia Słuchowa Metodą Tomatisa
13:00 – 16:00 Daria Zielińska – Dogoterapia
13:30 – 15:00 Katarzyna Łada – psycholog, Trening słuchowy Johansena,