Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Jak to dawniej bywało…

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży jest poznawanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Tak też było przed tegoroczną Wielkanocą. Podczas specjalnego apelu uczniowie klas starszych przedstawili społeczności szkoły wiele zapomnianych już dzisiaj zwyczajów, m.in. topienie Judasza, wieszanie śledzia za to, że przez sześć niedziel „wyganiał” z jadłospisu mięso.

„Naród żyje i nikomu zwalczyć się nie daje,  dopóki język zna swój i swoje obyczaje. Skoro więc urodziliśmy się Polakami, a polskie obyczaje winniśmy obserwować i w życiu codziennym je stosować” - tymi słowami Paulinka z VI c rozpoczęła opowieść o dawnych zwyczajach.
Jak przekazuje nauczycielka Maria Tyszka uczniowie klas V i VI opowiedzieli o starych zwyczajach świątecznych, ale także mówili jak wyczarować oryginalne pisanki z użyciem soku z buraka, łupin z łusek cebuli oraz soku z jagód.
Na pięknie wystawionym stole nie mogło zabraknąć  wiklinowego koszyczka ze święconką, w którym znajdowały się jajka- symbol zmartwychwstania Jezusa. Był też baranek z napisem „Alleluja”- to znak zwycięstwa Jezusa nad śmiercią, wędliny- radość, że kończy się post, sól mająca nas chronić od grzechu i chrzan - gorycz męki Pańskiej.
Podsumowano też konkurs na najpiękniejszą pisankę i wręczono nagrody-niespodzianki. 
- Przypominając zwyczaje wielkanocne połączyliśmy przeszłość, jej piękne tradycje z teraźniejszością – podkreśla Maria Tyszka.

(Relacja na podstawie nadesłanych materiałów. Zdjęcia: Marzena Chętnik)

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę