Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 657

Park Przemysłowy Łomża pobudza do...

Po oddaniu do użytku w lipcu ubiegłego roku nowoczesnego i drogiego biurowca Parku Przemysłowego Łomża roczne przychody miejskiej spółki wzrosły z 91 tys. zł w 2014 roku do 206 tys. zł w 2015 roku. W tym samym czasie koszty spółki poszybowały w górę z niespełna 345 tys. zł w 2014 roku do ponad 1 miliona 20 tysięcy złotych w 2015 roku. - W sumie, w trzecim roku działalności spółka osiągnęła ujemny wynik finansowy w wysokości (minus) 476.122,38 złotych – czytamy w sprawozdaniu spółki z działalności w 2015 roku, które zostało przekazane miejskim radnym.

Park Przemysłowy Łomża powstał – jak przekonywały przed trzema laty władze miasta – po to, aby pobudzić przedsiębiorczość mieszkańców Łomży i regionu, zwłaszcza absolwentów szkół i uczelni wyższych. Aby móc to robić powołano miejską spółkę, której przekazano teren przy ul. Sikorskiego wraz z budynkami dawnych warsztatów szkoły drzewnej, a później, przy wsparciu środkami unijnymi zbudowano nowoczesny biurowiec - Inkubator Przedsiębiorczości, aby „zapewnić wsparcie dla nowych innowacyjnych przedsiębiorstw IT oraz zaawansowanych technologii”.
30 grudnia 2015 r. nastąpiło finansowe rozliczenie projektu. Końcowa wartość projektu wyniosła 17 mln 253 tys. 91,55 zł, zaś wartość dofinansowania 6 mln 893 tys. 822,84 zł.

Pobudza przedsiębiorczość?
- Na dzień 31 grudnia 2015 roku  pomieszczenia w budynku Inkubatora Przedsiębiorczości   wynajmowały 32 podmioty gospodarcze. Łącznie w firmach mających siedzibę w Inkubatorze Przedsiębiorczości na dzień 31.12.2015 roku utworzono 115 miejsc pracy – czytamy w sprawozdaniu finansowym spółki, które podpisał prezes Andrzej Kiełczewski. 
Blisko połowę miejsc pracy dała firm Bancom, która w biurowcu wynajęła salę call center. Inne działające tu firmy nie są „masowe”. W miejskim gmachu są biura m.in. radców prawnych, doradców finansowych, agentów ubezpieczeniowych, gabinet leczenia bólu, a nawet biuro poselskie. 
- Park Przemysłowy Łomża stał się miejscem licznych szkoleń i sympozjów dotyczących tematyki okołobiznesowej skierowanych do lokalnych przedsiębiorców – czytamy w sprawozdaniu prezesa Kiełczewskiego. - Łącznie w okresie od l lipca 2015 roku do 30 grudnia 2015 roku przeprowadzonych zostało 8 szkoleń, w których wzięło udział 12 prelegentów oraz blisko 300 słuchaczy. (…) W tym okresie Park Przemysłowy Łomża zorganizował dwa spotkania ze studentami łomżyńskich uczelni - PWSIiP oraz WSA, na których zaprezentowano działalność Spółki oraz jego ofertę.
W obu spotkaniach informacyjnych wzięło udział łącznie ponad 30 studentów.

Rachunek zysków i strat
W sprawozdaniu prezesa PPŁ jest także „rachunek zysków i strat” za 2015 rok i to w porównaniu z 2014 rokiem. Z zestawienia wynika, że przychody spółki ze sprzedaży produktów, czyli w tym wypadku najmu powierzchni wyniosły w 2015 roku 206 tys. 586 zł. Koszty działalności operacyjnej są jednak niemal pięć razy wyższe. Same gołe wynagrodzenia to ponad 220 tys. zł, czyli więcej niż spółka osiągnęła z przychodów z najmu. 
W sumie po rozliczeniu, także dotacji, innych przychodów operacyjnych i kosztów wychodzi, że rok 2015 spółka zakończyła wygenerowaniem starty w wysokości ponad 476 tysięcy złotych.
Ciekawie prezentuje się porównanie uzyskiwanych przez miejską spółkę dochodów i jej kosztów  do tych z 2014 roku. Okazuje się, że po oddaniu do użytku w lipcu ubiegłego roku nowoczesnego i drogiego biurowca Parku Przemysłowego Łomża przychody miejskiej spółki wzrosły z 91 tys. zł w 2014 roku do 206 tys. zł w 2015 roku, ale koszty z niespełna 345 tys. zł w 2014 roku aż do ponad 1 miliona 20 tysięcy złotych w 2015 roku. 

Będzie dalej rozbudowywać PPŁ?

W sprawozdaniu PPŁ za 2015 rok czytamy m.in., że zarząd Spółki podjął decyzję o realizacji Rozbudowy Parku Przemysłowego Łomża - II etap. 
- Rada Miejska Łomży w dniu 30.09.2015r. podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Założeń Polityki Społeczno-Gospodarczej Miasta Łomża na 2016 rok uwzględniających realizacje projektu rozbudowy PPŁ – napisał prezes Andrzej Kiełczewski. 
Etap II zakłada termomodernizację, modernizację i remont budynku budynku dawnych warsztatów szkoły drzewnej. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 4 mln zł. 
Jak czytamy w przekazanym radnym dokumencie, projekt zostanie sfinansowany w oparciu o: 
1. dotację z POIiŚ w wysokości 1 mln 150 tys. zł
2. kredyt WFOŚiGW w wysokości 1 mln 150 tys. zł 
3. wkład własny w wysokości 935 641 zł.
Ten wkład własny zarząd spółki planuje pokryć ze środków wniesionych przez miasto Łomża. Zgodnie z przedstawionym harmonogramem do sierpnia tego roku ma trwać przygotowanie projektu, a jego realizacja planowana jest w latach 2017-2018.


230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę