Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

4 zabytki w Łomży dostaną dotacje od sejmiku podlaskiego

Główne zdjęcie
Klasztor o. Kapucynów

Z pierwszym dniem wiosny radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli uchwałę o dotacjach celowych z budżetu wojewódzkiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, wpisanym do rejestru zabytków na terenie Podlaskiego. Wśród szczęśliwców, którym dotację przyznano, są trzy inwestycje podmiotów kościelnych i jedna prywatnych przedsiębiorców z Łomży. W sumie sejmik podlaski na cztery zabytki w Łomży przeznaczył 105 tys. zł swych dotacji.

Najwięcej z budżetu województwa otrzyma Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. Na roboty remontowe dachu i stropu zabytkowego kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej z końca XVIII w. przy ul. Krzywe Koło podlascy radni postanowili przeznaczyć 40 tys. zł. Diecezja Łomżyńska dostanie 25 tys. zł na remont izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych, wykonanie drenażu opaskowego oraz odwodnienia budynku Domu Biskupiego z 1925 r. przy ul. Sadowej 3. Kwota 20 tys. zł zasili parafię rzymsko-katolicką pw. św. Michała Archanioła, katedralną, na pierwszy etap prac remontowo-konserwatorskich dachu i więźby dachowej kaplicy cmentarnej rodziny Śmiarowskich pw. Świętego Krzyża na starym cmentarzu przy ul. Kopernika. Efektowna rotunda z 1838 r. mogłaby po remoncie stać się perełką turystyczną.
Małżeństwo przedsiębiorców: Jadwiga i Tadeusz Serafinowie uzyskali dofinansowanie 20 tys. zł na remont elewacji frontowej i elewacji bocznych dawnego Szpitala Wojskowego z końca XIX w. przy ul. Polowej. Prace remontowe mają służyć odtworzeniu historycznego wyglądu budynku poprzez, m.in., przywrócenie gzymsów i boni na budynku.  
Ponadto radni podlascy 6 tys. zł wyasygnowali na wykonanie inwentaryzacji, ekspertyzy mykologicznej i konstrukcyjnej oraz projektu architektoniczno-budowlanego na remont zabytku nieruchomego - dworu w Czaplicach, o co wnioskowała gmina Łomża. 30 tys. zł dotacji otrzyma parafia rzymsko-katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Turośli na konserwację polichromii stropu kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Turośli.

Mirosław R. Derewońko 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę